Zadłużone szpitale: są ustawowe terminy i pieniądze do wzięcia. Czas na decyzje

Ustalając zasady przyznawania środków finansowych w ramach ustawy o działalności leczniczej, rząd zamierzał zachęcać do przekształcania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki. W 2012 r. szło to dość opornie. Czy rok 2013 okaże się przełomowy dla większości zadłużonych szpitali? Konkretne terminy podjęcia stosownych decyzji wynikają wprost z ustawowych zapisów.

Ustawa o działalności leczniczej weszła w życie 1 lipca 2011 roku i zawiera m.in. rozwiązania dla lecznic oraz ich organów tworzących (głównie samorządów) w sytuacji, w której placówka nie jest w stanie sama sobie poradzić z zadłużeniem.

Art. 59 ustawy nakłada na podmiot tworzący pewne obowiązki w sytuacji, w której sprawozdanie finansowe SPZOZ-u wykaże ujemny wynik finansowy. - Obowiązek ten powstaje wówczas, gdy wynik finansowy, po dodaniu kosztów amortyzacji, w pełnym roku obrotowym objętym sprawozdaniem finansowym, jest nadal ujemny - wyjaśnia Monika Duszyńska, partner kierujący zespołem ds. sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia w kancelarii CMS Cameron McKenna.

Likwiduj albo przekształcaj
Zatem z jednej strony podmiot tworzący SPZOZ może, w terminie trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego SP ZOZ-u, pokryć ujemny wynik finansowy za rok obrotowy tego zakładu.

- Z drugiej strony, w przypadku niepokrycia ujemnego wyniku finansowego w tym terminie, podmiot tworzący, w terminie kolejnych 12 miesięcy, ma obowiązek podjąć decyzję albo o przekształceniu samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, albo o jego likwidacji - opisuje Duszyńska.

Dlatego decyzje podejmowane w roku 2013 odnośnie pokrycia ewentualnego ujemnego wyniku finansowego będą miały kluczowe znaczenie dla dalszych losów placówki.

- W roku 2013 przypadnie termin zatwierdzania sprawozdań finansowych za rok 2012, jako za pierwszy rok obrotowy rozpoczęty po dniu wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej. Najczęściej właśnie w 2013 roku przypadnie - liczony od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania - trzymiesięczny termin na pokrycie przez podmiot tworzący ujemnego wyniku finansowego SP ZOZ-u - przypomina Monika Duszyńska.

Mamy więc dwie opcje ustawowe, jeśli podmiot tworzący nie pokryje ujemnego wyniku finansowego placówki w tym terminie. W ciągu następnych 12 miesięcy będzie zobligowany albo do zlikwidowania placówki albo do jej przekształcenia.

W przypadku przekształcenia SPZOZ-u w spółkę prawa handlowego należy rozróżnić dwa nurty wynikające z ustawy. - Po pierwsze przekształcenie z pomocą finansową, która oferowana jest tylko do końca 2013 roku, choć realizowana będzie także w roku 2014 (dla tych, którzy zgłoszą się po 15 października 2013) - mówi Piotr Warczyński, dyrektor departamentu organizacji ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH