Zobowiązania wymagalne publicznych zakładów opieki zdrowotnej w ostatnim kwartale 2008 r. zmniejszyły się i wynoszą obecnie ponad 2,2 mld zł; są najniższe od 2002 r. - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Jeszcze pod koniec września ubiegłego roku zobowiązania wymagalne ZOZ-ów (których termin płatności upłynął, a nie zostały umorzone) - wynosiły nieco ponad 2,5 mld zł, a w czerwcu sięgały ponad 2,7 mld zł.

W ocenie eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich Roberta Mołdacha, spadek zobowiązań wymagalnych związany jest z poprawą zarządzania lecznicami.

– Mamy coraz bardziej do czynienia z rynkiem usług medycznych, także w przypadku państwowej służby zdrowia. Taka sytuacja powoduje, że dyrektorzy zoz-ów muszą sprawnie gospodarować środkami finansowymi. Kształtuje to również polityka Ministerstwa Zdrowia – podkreśla Mołdach.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) uważa, że zmniejszenie zadłużenia ZOZ-ów to m.in. efekt zwiększenia finansowania świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Przez ostatnie trzy lata przychody NFZ utrzymywały się na wysokim poziomie, można było finansować więcej świadczeń. Do spadku zobowiązań wymagalnych, które w 2005 r. wynosiły ponad 6 mld zł, przyczyniła się także ustawa o restrukturyzacji ZOZ-ów, przygotowana przez PiS i PO. Dzięki niej uzyskały one dodatkowe środki - powiedział PAP Piecha.

Zobowiązania wymagalne ZOZ-ów utworzonych przez jednostki centralne na koniec 2008 r. wyniosły ponad 740 mln zł, w tym z tytułu dostaw i usług ponad 600 mln zł. Natomiast zobowiązania wymagalne ZOZ-ów, których podmiotem założycielskim są samorządy wyniosły ponad 1,5 mld zł, w tym z tytułu dostaw i usług 860 tys zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH