Zachodniopomorskie: w szpitalach sprawne systemy awaryjnego zasilania

W 27 placówkach szpitalnych w województwie zachodniopomorskim, na polecenie wojewody Marcina Zydorowicza, sprawdzono stan techniczny systemów awaryjnego zasilania. Agregaty szpitalne są sprawne.

Jak poinformowała Magdalena Walendowska z centrum prasowego wojewody, kontrole rozpoczęły się w poniedziałek (4 marca) rano, nadzorowali je strażacy. - Kontrola potwierdziła, że agregaty są sprawne na dzień ich badania. Bezwzględna gwarancja ich sprawności leży jednak w kompetencji szpitali - podkreślił wojewoda Marcin Zydorowicz.

Sprawdzanie systemów awaryjnego zasilania w szpitalach spowodowane jest niedzielną sytuacją w Szpitalu Klinicznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego nr 2 w Szczecinie, gdzie doszło prawdopodobnie do awarii transformatorowni. Według wstępnych danych skutki awarii objęły trzy kliniki: ginekologii i położnictwa, patologii noworodków oraz ginekologii onkologicznej.

Przerwy w dostawie prądu wystąpiły również w budynku, w którym mieści się klinika chorób wewnętrznych i stacja dializ. Pacjentami tych trzech klinik było łącznie 65 osób, z czego 21 noworodków, wśród nich 12 wcześniaków. Pozostałe osoby to m.in. kobiety ciężarne i te tuż po porodzie. Część pacjentów trzeba było ewakuować, głównie noworodki.

Według dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Piotra Gabinowskiego, "za każdym razem uruchamiano agregat, by potwierdzić jego sprawność". Gabinowski dodał, podczas dużej awarii energetycznej w Szczecinie w 2008 r. okazało się, że agregaty nie miały wystarczającej ilości paliwa. Po poniedziałkowych kontrolach straż pożarna potwierdziła zatankowanie agregatów w szpitalach.

W poniedziałek (4 marca) wieczorem szpital na Pomorzanach rozpoczął pracę na własnym zasilaniu energetycznym. Wznowiono przyjmowanie pacjentów na oddziały ginekologii i położnictwa, patologii noworodków i ginekologii onkologicznej, w których wystąpiła awaria zasilania.

Wojewoda zlecił także zespołowi pod kierownictwem Gabinowskiego wyjaśnienie przyczyn awarii zasilania w szpitalu. W zespole pracować będą - obok pracowników urzędu wojewódzkiego - przedstawiciele policji i straży pożarnej. Zespół ma przedstawić wyniki pracy na początku przyszłego tygodnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH