Zachodniopomorskie: są opinie wojewody ws. inwestycji w ochronie zdrowia Zachodniopomorskie: są opinie wojewody ws. inwestycji w ochronie zdrowia. Fot. Piotr Waniorek

Wojewoda zachodniopomorski wydał siedem pozytywnych opinii o planowanych w placówkach leczniczych inwestycjach dofinansowywanych przez UE. Akceptacja wojewody jest niezbędna przy ubieganiu się o unijne wsparcie.

W czwartek (30 marca) w Szczecinie przedstawiciele zachodniopomorskich szpitali i samorządowcy spotkali się z przedstawicielami resortu zdrowia, którzy prezentowali możliwości Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Narzędzie ma pomóc w sprawdzeniu, czy planowana inwestycja ma szanse zdobyć dofinansowanie ze środków unijnych.

Do wojewody w ramach IOWISZ wpłynęło łącznie 12 wniosków - powiedziała dziennikarzom dyrektor wydziału zdrowia w zachodniopomorskim urzędzie wojewódzkim Mariola Cieśla. Jak dodała, siedem z nich zostało już pozytywnie zaopiniowanych, a pięć jest rozpatrywanych.

Pozytywną opinię otrzymały inwestycje m.in. w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach, szczecińskim Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Zdroje" i w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

Większość opiniowanych przez wojewodę wniosków dotyczy remontów. Jedynie placówka z Gryfic chce wybudować komorę hiperbaryczną - poinformowała Cieśla.

- IOWISZ spełnia funkcję tarczy, od której odbijają się pomysły nietrafione, które nie powinny być realizowane - powiedział z kolei wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Jak dodał, narzędzie ma także drugą znacznie ważniejszą funkcję. - Chcielibyśmy, żeby ci, którzy mają pomysły, którym chce się z tymi pomysłami wychodzić, którzy zauważają potrzebę realizacji inwestycji w ochronie zdrowia, zostali zachęceni do składania odpowiednich wniosków i występowania o środki unijne. Dzięki IOWISZ-owi mogą to zrobić w bardzo prosty sposób - podkreślał Łanda.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wojewoda wydaje opinie o celowości inwestycji w ochronie zdrowia przede wszystkim na podstawie map potrzeb zdrowotnych, priorytetów regionalnej polityki zdrowotnej oraz danych z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Podstawą do wydania pozytywnej opinii o celowości inwestycji jej ocena dokonywana z wykorzystaniem IOWISZ-a.

Dzięki IOWISZ-owi potencjalni wnioskodawcy mogą sprawdzić, jakie szanse ma ich projekt na uzyskanie dofinansowania z funduszy unijnych. Można z niego korzystać od września ubiegłego roku, m.in. za pośrednictwem strony Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH