Zachodniopomorskie: oddziałowa rewolucja w szpitalu w Połczynie-Zdroju

Uchwałą z 30 lipca 2013 r. radni powiatu w Świdwinie zaakceptowali Program Funkcjonalno-Medyczny Szpitala Polskiego w Połczynie-Zdroju (Zachodniopomorskie). Zlikwidowana zostanie część oddziałów, powstaną inne.

Przypomnijmy, że pod koniec 2009 r. Rada Powiatu zaakceptowała wyniki przetargu na dzierżawę nieruchomości oraz sprzętu medycznego i wyposażenia ZOZ w Połczynie-Zdroju na okres 30 lat wraz z przejęciem udzielania świadczeń zdrowotnych na terenie Powiatu Świdwińskiego.

Wybrała ofertę spółki ''Szpitale Polskie'' SA w Katowicach, zobowiązującą się w ramach umowy do świadczenia usług medycznych przez szpital w Połczynie-Zdroju.

Obecnie ''Szpital Polski Połczyn-Zdrój'' jest przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego ''Szpitale Polskie'' SA i jest drugim przedsiębiorstwem na terenie woj. zachodniopomorskiego, obok Drawskiego Centrum Specjalistycznego w Drawsku Pomorskim, należącym do tej spółki.

W czerwcu 2013 r. ''Szpitale Polskie'' SA przedstawiły założenia zmian programu funkcjonalno-medycznego szpitala w Połczynie-Zdroju, jako powiązanego z realizacją programu medycznego w Drawskim Centrum Specjalistycznym.

W ocenie spółki w sytuacji, gdy obydwa szpitale o pierwszym stopniu referencyjności, oddalone od siebie o 38 km, wykonują w niektórych zakresach identyczne świadczenia medyczne, a jednocześnie na obszarze ich działania występuje zapotrzebowanie na inne, deficytowe świadczenia medyczne - niezbędne stało się zapewnienie współdziałania tych placówek.

Należy to rozumieć jako skoordynowane zarządzanie projektami polegającymi na świadczeniu usług zdrowotnych dla 105 tys. mieszkańców dwóch sąsiednich powiatów (świdwińskiego i drawskiego). Stąd zmiany w Szpitalu Polskim Połczyn- Zdrój.

- Według programu funkcjonalno-medycznego z 11 lipca 2013 r. z początkiem przyszłego roku likwidacji ulegną oddziały: chirurgii ogólnej i ginekologii. Następnie od II kwartału 2015 r. nastąpi likwidacja oddziału pediatrii. Działalność oddziału położniczo-noworodkowego będzie zawieszona od 1 marca 2014 r. do 31 marca 2015 r. W miejsce zlikwidowanych oddziałów zostaną utworzone: oddział neurologii z pododdziałem udarowym, oddział rehabilitacji leczniczej, oddział intensywnej opieki medycznej i zakład opiekuńczo-leczniczy - informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wicestarosta świdwiński Roman Kozubek.

Jak wyjaśnia wicestarosta, oddziały wytypowane do likwidacji przez operatora - spółkę, corocznie przynosiły straty.

- Tak było w 2011 i 2012 r. W bieżącym roku oddziały również odnotowują straty w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Spółka nie widzi dalszej możliwości ich funkcjonowania - wyjaśnia wicestarosta Kozubek.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH