Zachodniopomorskie: nie będzie likwidacji laboratorium sanepidu w Koszalinie

Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koszalinie nie zostanie zlikwidowane - powiedział w środę (24 października) na konferencji prasowej wicewojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko.

Informacje o likwidacji placówki pojawiły się w mediach przed kilkoma dniami. Miałoby do tego dojść w ramach reorganizacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Zachodniopomorskiem. Pracownicy laboratorium rozpoczęli protest, wywieszając na budynku transparent.

W środę (24 października) wicewojewoda Ryszard Mićko i zastępca wojewódzkiego inspektora sanitarnego Małgorzata Domagała-Dobrzycka zapewniali dziennikarzy w Koszalinie, że reorganizacja nie oznacza likwidacji laboratorium, a jego wzmocnienie.

Zmiana struktur zachodniopomorskiego sanepidu - jak wynika z przedstawionej na konferencji prezentacji - ma polegać m.in. na utworzeniu Oddziału Laboratoryjnego przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie z oddziałami zamiejscowymi w Koszalinie, Kamieniu Pomorskim i Szczecinku. Oddziały te mają mieć pod kontrolą większy niż dotychczas teren i zostać doposażone w niezbędny sprzęt.

Reorganizacja będzie wiązała się ze zmniejszeniem zatrudnienia w zachodniopomorskim sanepidzie, ale - jak wyjaśniała Domagała-Dobrzycka - dotyczy to jedynie 63 etatów, z których 57 zajmują osoby z uprawnieniami emerytalnymi oraz osoby pobierające świadczenie emerytalne.

W nowej strukturze docelowo ma pracować 811 osób, zamiast 874 obecnie zatrudnionych. Obsada laboratoriów ma się zmniejszyć z 206 pracowników do 142. Przewidywane są również redukcje w administracji ze 166 do 145 zatrudnionych. Wzmocniony ma być za to pion nadzoru sanitarnego z 476 do 501 osób. Mają do niego przejść pracownicy laboratoriów z odpowiednimi kwalifikacjami.

W nowych strukturach zachodniopomorski sanepid miałby zacząć pracować w 2013 r. Rok później - jak wynika z prezentacji - wprowadzone zmiany miałyby przynieść nieco ponad 2 mln zł oszczędności.

Prace nad reorganizacja zachodniopomorskiego sanepidu, jak poinformowano podczas środowej konferencji prasowej, trwają od 2010 r. Nowa struktura została pozytywnie zaopiniowana przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Projekt zmian został już przekazany ministrowi zdrowia, który może go wprowadzić w życie, wydając stosowne rozporządzenie.

Ryszard Mićko i Małgorzata Domagała-Dobrzycka spotkali się w środę z protestującymi pracownikami koszalińskiego laboratorium. Wicewojewoda pytany na konferencji o protest, powiedział, że w jego ocenie jest to wynik braku informacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH