Zachodniopomorskie: WOPR otrzyma 160 tys. zł FOT. WOPR; zdjęcie ilustracyjne

Umowę gwarantującą 160 tys. zł dla zachodniopomorskiego WOPR podpisano w czwartek (5 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na szkolenia dla ratowników i edukację osób odpoczywających nad wodą.

-  Mamy świadomość, że pewnie nigdy nie uda nam się wyeliminować wypadków. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z 38 ofiarami utonięć, ale z drugiej strony możemy to zestawić z 467 osobami, którym Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udzieliło pomocy. Dlatego rokrocznie staramy się wspierać WOPR jako największą służbę zabezpieczającą nasze plaże, kąpieliska, wybrzeże i pojezierza, żebyśmy czuli się bezpieczniej - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Środki mają zostać przeznaczone m.in. na zakup sprzętu do baz i zaopatrzenie w sprzęt szkoleniowy Centrum Symulacji Rescue Lab w Szczecinie. Mają też być przeprowadzone działania edukacyjne i informacyjne.

- Od kilku lat obserwujemy, że zwiększa się liczba turystów w naszym województwie, natomiast nie zwiększyła się liczba utonięć. Mimo to jest to nadal stan niezadowalający. Każde wsparcie pozwala na podniesienie kompetencji ratowników, dokupienie niezbędnego sprzętu i profilaktykę - powiedział prezes zachodniopomorskiego WOPR Tomasz Zalewski. Dodał, że wśród turystów i mieszkańców widoczne jest coraz bardziej świadome korzystanie z akwenów, ale to wciąż niewystarczające.

- Przyczynami utonięć nadal są najczęściej brawura, zbytnia pewność siebie w zetknięciu z żywiołem i niestety - wciąż alkohol - powiedział Zalewski. Podkreślił, że WOPR będzie prowadzić programy profilaktyczne przede wszystkim dla młodzieży, m.in. "Błękitny Patrol" w szkołach oraz "Zawsze ratuję" związany z nauką udzielania pierwszej pomocy. Prowadzone też będą akcje skierowane do dorosłych, m.in. na plażach.

Dotacja w wysokości 160 tys. zł pochodzi z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na 2018 r.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego powstało w 1968 r. Jest organizacją non-profit, odpowiedzialną za bezpieczeństwo na obszarach wodnych Pomorza Zachodniego. Dysponuje 18 jednostkami terenowymi, w których działają członkowie, ratownicy i instruktorzy WOPR. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH