PAP/Rynek Zdrowia | 24-04-2019 18:54

Zachodniopomorski NFZ: dodatkowe środki mają być przeznaczone m.in. na wzrost wynagrodzeń

Zachodniopomorski oddział NFZ otrzymał dodatkowo 29,3 mln zł na zwiększenie ryczałtów dla szpitali, z przeznaczeniem na podwyżki dla personelu, który wykonuje świadczenia, ale do tej pory nie był objęty wzrostem wynagrodzeń.

"Chcielibyśmy spowodować, żeby nastąpiły wzrosty wynagrodzeń tych grup zawodów medycznych, które do tej pory nie były w sposób szczególny uregulowane". Fot. PTWP

Zachodniopomorski NFZ szacuje, że dzięki zniesieniu od 1 kwietnia limitów na zabiegi usuwania zaćmy w ciągu roku w placówkach w województwie zoperowanych zostanie dodatkowo 2,8 tys. pacjentów. Limity nie obowiązują także dla rezonansu, z czego skorzysta dodatkowo ponad 6,5 tys. pacjentów, i dla tomografii. Badania te wykona dodatkowo 5,8 tys. pacjentów - podał NFZ.

- Zmiana dotycząca świadczeń nielimitowanych jest przejawem naszego strategicznego celu, jakim jest szeroko pojęty "pacjentocentryzm", a więc oddziaływanie na rynek tak, żeby zwiększyć dostępność i zmniejszyć kolejki - powiedział dziennikarzom zastępca dyrektora zachodniopomorskiego NFZ ds. ekonomiczno-finansowych Wojciech Włodarski.

- Druga zmiana związana ze zmianą wyceny bardzo dużego katalogu świadczeń jest podyktowana zmianom na rynku pracy. Chcielibyśmy spowodować, żeby nastąpiły wzrosty wynagrodzeń tych grup zawodów medycznych, które do tej pory nie były w sposób szczególny uregulowane - dodał Włodarski. Podwyżki mają objąć techników elektroradiologii, diagnostów, psychologów klinicznych i fizjoterapeutów.

Zachodniopomorski NFZ otrzymał na zwiększenie wycen 29,3 mln zł.

O 20 proc. zwiększono dla szpitali powiatowych wycenę takich grup świadczeń, jak m.in.: operacje przepuklin jamy brzusznej, wycięcie wyrostka robaczkowego, wycięcie pęcherzyka żółciowego, zakrzepowe zapalenie żył - leczenie operacyjne czy operacje żylaków

O 15 proc. zwiększono wycenę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i innych obturacyjnych chorób płuc, ostrej niewydolności nerek, stopy cukrzycowej i zapalenia płuc. O 10 proc. zwiększono wycenę świadczeń udzielanych osobom powyżej 65 lat.

Dzięki zniesieniu limitów na zabiegi usuwania zaćmy możliwe będzie wykonanie dodatkowych prawie 2,8 tys. zabiegów za kwotę 5,2 mln zł. Obecnie dla pacjentów w trybie pilnym czas oczekiwania wynosi około 1,5 miesiąca, a dla pacjentów w stanie stabilnym średni czas oczekiwania wynosi 7,5 miesiąca.

Rezonans i tomografia od 1 kwietnia finansowane są bezlimitowo, zgodnie z rzeczywistą liczbą wykonanych badań i zabiegów - podał NFZ. Z jego szacunków wynika, że podmioty lecznicze będą mogły wykonać dodatkowo 6,5 tys. badań rezonansem i 5,8 tys. tomografii.

Dzięki dodatkowym pieniądzom, które szpitale otrzymały w formie aneksów do umów, można przyspieszyć terminy operacji. Pozwoli to zoperować dodatkowo prawie 700 pacjentów. 10,3 mln zł trafiło do 10 zachodniopomorskich szpitali na dodatkowe operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego. Na wcześniejszy termin operacji czekają setki pacjentów zapisanych do oddziałów ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szczecinie, Kołobrzegu, Koszalinie, Pyrzycach, Wałczu, Gryficach i w Drawsku Pomorskim.

PAP - Kacper Reszczyński