Zabrze: konflikt między dyrekcją a pracownikami szpitala

Lekarze zwolnieni ze Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu zwracają uwagę na złe warunki na oddziale kardiologii, podczas gdy zdecydowano o remoncie budynków administracji. Podkreślają też bezzasadność zwolnień w placówce.

Dyrektor placówki twierdzi, że zwolnienia są uzasadnione finansowo, a oddział kardiologii niedługo będzie remontowany.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Tadeusz Urban, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu, przyznaje, że oddział kardiologii jest jednym z dwóch, które są w trudnej sytuacji. Lekarze zwracają uwagę na fakt, że pracownia kardiologii inwazyjnej ma stary wysłużony aparat, który się psuje. Brakuje pieniędzy na jego wymianę, choć NFZ dobrze płaci szpitalowi za zabiegi. W złym stanie są także łóżka.

Personel uważa także, że dyrekcja zamiast w oddział kardiologiczny, zdecydowała się zainwestować w remont rozpadającego się płotu oraz w remont budynku po dawnej kuchni, do którego teraz przeniesie się administarcja szpitala.

W odpowiedzi Tadeusz Urban informuje nas, że szpital jest w posiadaniu gotowego projektu kompleksowego remontu i modernizacji oddziału kardiologii. Projekt kosztował 80 tys. zł. - Aktualnie robimy wszystko, żeby pozyskać środki na ten cel. Potrzebna jest kwota 4,5 mln zł.

Dyrektor przekonuje, że remonty budynków dawnej kuchni, a obecnie administracji oraz poradni diabetologicznej były konieczne. Szpital zdobył na ten cel środki między innymi z Funduszu Ochrony Środowiska, których nie mógłby wykorzystać na inny cel, np. na remont oddziału.

Według Urbana źródłem krytyki ze strony personelu może być fakt, że szpital stoi wobec konieczności przeprowadzenia restrukturyzacji kadrowej. Jak tłumaczy Szpital Specjalistyczny w Zabrzu posiada 186 łóżek, a pracuje w nim 89 lekarzy. Jego zdaniem już z tych danych wynika, że restrukturyzacja zatrudnienia jest niezbędna. Pod koniec lipca dyrekcja wręczyła wypowiedzenia pięciu lekarzom.

Tadeusz Urban zwraca uwagę na fakt, że od 10 lat, w trakcie których pełnił funkcję dyrektora, szpital uzyskiwał dodatni wynik finansowy, jednak obecna prognoza planu finansowego z grudnia 2010 roku na rok 2011 sygnalizuje, że zanotuje stratę w wysokości około 2,5 mln zł. Szpital już wygenerował w tym roku stratę na około 1 mln zł. Zdaniem Urbana, gdyby udało się zrobić pierwsze cięcia personalne już w końcu 2010 r., to oszczędności dla szpitala z tego tytułu wyniosłyby około 700 tys. zł w skali roku.

Pod koniec 2010 r. Tadeusz Urban zawiadomił związki zawodowe, że zamierza wypowiedzieć umowy o pracę 28 osobom, w tym 20 lekarzom i 5 pielęgniarkom. Wówczas marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz nakazał wstrzymanie wypowiedzeń. Jak tłumaczy nam dyrektor zabrzańskiego szpitala wstrzymanie zwolnień obowiązywało do 15 stycznia. - Po tym terminie jest przyzwolenie na takie decyzje - mówi nam Tadeusz Urban. Podkreślając, że z pierwszymi wypowiedzeniami czekał aż do końca lipca.

Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek Województwa Śląskiego przyznaje, że w przypadku Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu na początku tego roku po proteście związkowców dyrektor został zobowiązany do wstrzymania decyzji personalnych związanych z planowanym zwolnieniem 28 osób. Dodaje jednak, że decyzje dotyczące indywidualnych zwolnień to wyłącznie kompetencja zarządzającego placówką.

- Dla zarządu województwa istotne jest prowadzenie takiej strategii zatrudnienia oraz spraw personalnych, aby miały jak najlepszy wpływ na funkcjonowanie szpitala i nie generowały istotnych grupowych konfliktów, bądź nie były naruszeniem prawa - mówi nam Mariusz Kleszczewski.

- Organ założycielski oczekuje ode mnie dobrych wyników finansowych, więc ja muszę coś zrobić i już innych możliwości restrukturyzacji, niż redukcja zatrudnienia nie widzę - mówi Tadeusz Urban.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH