Radni Zabrza chcą, by szpital, który pięć lat temu darowali Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu, wrócił do miasta. Uczelnia, wbrew obietnicom, nie urządziła w nim klinik. Miały działać tam kliniki położnicze i noworodkowe, obiecywano, że powstanie kompleksowy ośrodek perinatologii...

W szpitalu w dzielnicy Zaborze pięć lat temu działał tu kilkuoddziałowy szpital, dziś niszczeje. Kiedy go zamykano, grupa lekarzy chciała przejąć go od miasta, ale ówczesny prezydent Jerzy Gołubowicz wolał darować szpital Śląskiej Akademii Medycznej (dziś ŚUM). Uczelnia zapewniała, że znajdzie pieniądze na urządzenie w nim nowych klinik. Zapis na ten temat znalazł się w umowie notarialnej.

Przez kilka lat w opustoszałym budynku nic się jednak nie działo. W końcu władze ŚUM wpadły na pomysł, że sprzedadzą budynek, ale zgody na to nie otrzymały. Z kolei władze ŚUM uznały, że darowizny zwrócić nie mogą, bo prawo nie pozwala im pozbywać się w ten sposób części swojego majątku.

Wobec takiej sytuacji zabrzańscy radni podjęli rok temu uchwałę wzywającą prezydent Małgorzatę Mańkę-Szulik do odwołania całej darowizny. Prezydent poinformowała o tym władze ŚUM, dając im 12 miesięcy na podjęcie decyzji: albo urządzą na Wyciska kliniki i zaczną w nich przyjmować chorych, albo zwrócą szpital.

Prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor ŚUM, odpowiedziała na to nową propozycją: przeniesienia na Wyciska całej stomatologii, czyli zakładów, w których się i leczy, i uczy nowych dentystów.  Problem w tym, że w akcie darowizny mowa jest konkretnie o klinikach. Specjalny zespół złożony z przedstawicieli miasta i ŚUM zaproponował więc zmianę zapisów notarialnych.

– Głosowanie nad projektem uchwały w tej sprawie jest zapisane w porządku obrad najbliższej sesji, ale chyba nie przejdzie, bo komisja zdrowia zaopiniowała już projekt negatywnie – twierdzi Adam Moś, przewodniczący zabrzańskiej Rady Miejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH