Gdański samorząd walczy o pieniądze dla niepełnosprawnych dzieci, które prawdopodobnie nie wyjadą w tym roku na dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjne. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawych (PFRON) przekazał mniej środków na ten cel.

Na ten wyjazd niepełnosprawne dzieci i młodzież czekają cały rok. Masaże, ćwiczenia, terapie, ale też ogniska i dyskoteki sprawiają, że wracają do domu w znacznie lepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Podczas wyjazdów korzystają nie tylko dzieci, ale także rodzice, którzy uczestniczą w szkoleniach i uczą się, jak wspomagać rehabilitację w domu.

Miasto co roku dofinansowywało turnusy dla około 1100-1300 osób. Choć wyjazdy rehabilitacyjne to jedna z wielu (obok edukacji, transportu, terapii i usług opiekuńczych, rehabilitacji w domu) form wspierania przez samorząd osób niepełnosprawnych, ich brak budzi wiele emocji. Dwa tygodnie wypoczynku z rehabilitacją kosztują od 1200 do 1500 zł.

Miasto pomagało, dopłacając ponad połowę kwoty za dziecko i opiekuna. Dla rodziców, którzy często rezygnują z pracy, żeby zająć się chorym dzieckiem, wymagającym stałej opieki, taka pomoc była znacząca.

Tymczasem środki na pomoc osobom niepełnosprawnym samorządy dostają z PFRON-u, który z kolei pozyskuje je od pracodawców niezatrudniających odpowiedniej liczby (lub w ogóle) osób niepełnosprawnych. Jak się dowiedziała Gazeta Wyborcza, w tym roku większość pieniędzy poszło na wsparcie pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne i niepełnosprawnych prowadzących swoją działalność.

- Reagujemy na to, co dzieje się na rynku pracy - tłumaczy Gazecie Tomasz Leleno, rzecznik PFRON. - Od kilku miesięcy jest gorzej, więc i my mamy trudności z pozyskiwaniem pieniędzy. A to znaczy, że jest mniej do podziału. Większość samorządów dostało na pomoc niepełnosprawnym ok. 30 proc. mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Na wszystko, niestety, nie wystarczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH