Za dwa lata wybije godzina zero. Ile szpitali powiatowych przetrwa?

Za dwa lata szpitale mają dostosować się do wymogów, przewidzianych w projekcie rozporządzenia o kryteriach sanitarnych i fachowych wobec placówek medycznych. Lecznice spieszą się by na czas wdrożyć potrzebne zmiany, ale jednej trzeciej szpitali powiatowych może się to nie udać.

Mowa o standardach, które zostały określone przez ministra zdrowia w rozporządzeniu z 26 czerwca 2012 roku. Określono w nim wymagania, jakim powinny odpowiadać obiekty i urządzenia w szpitalach, przychodniach czy pracowniach prowadzących działalność leczniczą.

Lecznice, które nie spełniają wymagań rozporządzenia, powinny dostosować pomieszczenia i urządzenia do wymagań do 31 grudnia 2016.

Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich wydał 19 mln zł na dostosowanie się do ministerialnych standardów. Tyle kosztowała rozbudowa bloku operacyjnego i oddziału intensywnej opieki medycznej (OIOM) oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. 7 mln zł pochodziło z funduszy europejskich, a 4,1 mln przekazał na ten cel powiat konecki. Resztę kwoty szpital musiał pokryć z własnych środków, w tym także z kredytu.

Dostosowanie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej do wymagań resortowych kosztowało blisko 12 mln zł. Większość środków na ten cel pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (9,6 mln zł), pozostałą kwotę szpital wyłożył ze środków własnych i pozyskał z przyznanej dotacji samorządu województwa.

W całym kraju potrzeba miliardów
W 2008 roku Ministerstwo Zdrowia, przygotowując tzw. Zieloną Księgę, szacowało , że dostosowanie polskich szpitali do standardów unijnych będzie kosztowało około 15 mld złotych.

W zeszłym roku Związek Powiatów Polskich (ZPP) w raporcie „Infrastruktura w ochronie zdrowia - nadchodzi czas budowania" wskazywał, że na dostosowanie wszystkich zakładów opieki zdrowotnej do wymogów rozporządzenia dalej potrzeba około 13 mld.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia nie było w stanie wskazać nam, ile na ten cel nadal potrzeba pieniędzy. Jak poinformował nas Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa, resort nie dysponuje danymi dotyczącym zakresu i stopnia dostosowania podmiotów leczniczych do wymagań określonych w rozporządzeniu ministra.

- Programy dostosowania do wymagań oraz opinie sanitarne są składane do organów prowadzących rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w przypadku podmiotów leczniczych prowadzących szpitale - do wojewodów - wyjaśnia rzecznik.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH