Za co te nagrody? Za bycie dyrektorem szpitala, czy za osiągnięcia? Za co te nagrody? Za bycie dyrektorem szpitala, czy za osiągnięcia? Fot. Piotr Waniorek

Nagrody roczne dla dyrektorów szpitali powszechnieją. Stają się jednym z elementów zapłaty za świadczenie pracy, przez co tracą motywacyjny cel, jakim jest wyróżnienie za ponadprzeciętne osiągnięcia. Przykład z ostatnich dni: Samorządowi Województwa Lubelskiego podlega 18 lecznic, nagrodzono aż 13 dyrektorów.

- W administracji i w biznesie generalnie przyjęło się, że tego typu wyróżnienia po prostu się należą. Nieprzyznanie nagrody uznawane jest za rodzaj kary. W świadomości pracowników i pracodawców panuje przekonanie, że nagradzać trzeba wszystkich; mniej ale, żeby wszyscy dostali. Nawet na zróżnicowanie wysokości nagród nie ma społecznego przyzwolenia - twierdzi Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich. Dlatego uważa, że brak nagród dla 5 dyrektorów w województwie lubelskim to rodzaj niezgody na urawniłowkę.

Zaznacza, że wśród kadry zarządzającej w sektorze zdrowia od jakiegoś czasu narasta przekonanie o znaczeniu nagród jako czynnika motywującego, co należy oceniać bardzo pozytywnie.

Jak informowały lokalne media, szefowie lubelskich placówek zdrowia zarabiają od 7 do 15 tys. złotych miesięcznie. Większość dostała nagrody w wysokości trzykrotnego i dwukrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, dwie osoby otrzymały równowartość jednokrotnych poborów. Najlepszym wypłacono po 40 tys. zł.

Procedurę przyznawania nagród inicjują rady społeczne szpitali, kierując odpowiedni wniosek do organu tworzącego podmiot leczniczy. Nim wniosek trafi pod obrady zarządu województwa, musi uzyskać rekomendację departamentu zdrowia urzędu marszałkowskiego.

- W sumie wpłynęło 15 wniosków rad społecznych. Nie uwzględniono 2 wniosków, m.in. ze względu na nieprzepracowanie przez dyrektora pełnego roku - wyjaśnia nam Katarzyna Olchowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Podkreśla, że zarząd województwa przyznając nagrody bierze pod uwagę kryteria przyjęte w regulaminie.

Kryteria są dwa: dodatni wynik finansowy za ostatni rok obrotowy oraz ”szczególne osiągnięcia w zakresie kierowania zakładem, mające wpływ na pozycję i prestiż samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej”.

Pieniądze, pozycja i prestiż
O ile wynik finansowy pojawia się we wszystkich regulaminach w sprawie nagród (bywa on doprecyzowany w ten sposób, żeby prawa do narody nie pozbawiać dyrektorów zadłużonych szpitali, które w ocenianym roku wyszły na prostą), o tyle pozycja i prestiż, jako pojęcia mniej ostre, nie występują często w dokumentach.

- Przykładem dyrektora, który otrzymał nagrodę za ”osiągniecia wpływające na prestiż i pozycje szpitala” jest Dariusz Oleński z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Wzięto w tym przypadku pod uwagę uzyskanie tytułu Laureata Złotego Godła w ogólnopolskim programie konkursowym ”Najwyższa Jakość Quality International” oraz zorganizowanie w październiku 2016 r. II Polsko-Białoruskiego Szczytu Zdrowia - tłumaczy Katarzyna Olchowska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH