Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę świadczeń chorobowych. W wyniku kontroli w I kwartale 2008 r. obniżono lub cofnięto osobom uznanym za zdolne do pracy wypłaty świadczeń na łączną kwotę 38,3 mln zł.

Za zdolnych do pracy uznano 11,3 tys. ze 127,4 tys. kontrolowanych, czyli 8,9 proc. W roku ubiegłym było to 9,3 proc. Jest to wynik kontroli ZUS, w której sprawdzano adekwatność długości zwolnienia do choroby.

Skontrolowano również wykorzystanie zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu 2008 roku. W wyniku tej kontroli pozbawiono prawa do zasiłku 1,3 tys. osób spośród 35,8 tys. Łączna kwota cofniętych zasiłków wynosi 1,7 mln złotych.

ZUS poddał również kontroli 14 tys. orzeczeń o potrzebie rehabilitacji leczniczej. Sprawdzał, czy zaświadczenie nie jest wydawane na czas zbyt długi względem choroby. Liczba ograniczonych z powodu kontroli dni absencji wyniosła 56,1 tys. Kwota wstrzymanych zasiłków to 1,8 mln zł.

Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest od podstawy, wynoszącej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia danej osoby. W pierwszym półroczu obniżono wypłaty ZUS z tego tytułu o 31,2 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH