ZUS kontroluje przebywających na zwolnieniach lekarskich

ZUS sprawdza, czy osoby przebywające na L-4 prawidłowo korzystają ze zwolnienia lekarskiego. Chodzi o stwierdzenie, czy ubezpieczony na pewno jest chory i nie może pracować.

Każda osoba korzystająca ze zwolnienia musi wykorzystać ten czas w sposób umożliwiający leczenie, nie może zatem wykonywać żadnej innej pracy zarobkowej lub prac np. w domu i ogrodzie, które nie są związane z leczeniem.

W 2012 r. gdańscy inspektorzy ZUS skontrolowali 12 tys. chorych na zwolnieniach lekarskich. W wyniku kontroli odmówiono prawa do zasiłku chorobowego na okres ponad 6 tys. dni na kwotę około 320 tys. zł. Do kontroli lekarza orzecznika skierowano 10 tys. zaświadczeń lekarskich oraz skrócono zwolnienia w blisko 3 tys. przypadków na łączną liczbę ponad 17 tys. dni i kwotę ponad 900 tys. zł.

Najczęściej kwestionowany okazał się sposób wykorzystywania zwolnień przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Pomimo orzeczonej niezdolności do pracy, osoby korzystające z zasiłku często jej nie zaprzestają.

W skali kraju, kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich objęła w ub.r. ponad 159 tys. osób, z których 5,1 tys. pozbawiono prawa do zasiłku, co z kolei spowodowało cofnięcie wypłat w łącznej kwocie ponad 5,4 mln zł.

Lekarze orzecznicy ZUS wydali ponad 50 tys. decyzji wstrzymujących wypłaty zasiłków chorobowych oraz w wielu przypadkach obniżyli wypłatę świadczeń. Łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń wyniosła ponad 175 mln zł.

W zakresie orzekania o czasowej niezdolności do pracy, lekarze orzecznicy przeprowadzili badania niemal 465 tys. osób posiadających zwolnienia lekarskie. W efekcie wydano prawie 46 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, na kwotę blisko 13 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH