ZUS: e-zwolnienia lekarskie blisko, coraz bliżej?

W pierwszym kwartale 2012 roku ZUS planuje przeprowadzić pilotażowe wdrożenia systemu e-zwolnień lekarskich w wybranych oddziałach. Później system ma objąć całą Polskę.

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS pod koniec 2012 roku planowane jest wdrożenie systemu e-zwolnień w całym kraju.

– Aby możliwe było wdrożenie odpowiednich systemów komputerowych w ZOZ-ach w projekcie e-zwolnień współpracujemy z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia – mówi nam Wojciech Andrusiewicz.

Jak tłumaczy, system informatyczny pozwoli na uproszczenie procedury wystawiania zwolnień. Rzecznik zapowiada, że w 2013 roku lekarz będzie logował się do systemu ZUS, wypełniał odpowiedni elektroniczny formularz, który automatycznie udostępni część danych, bez konieczności ich wpisywania.

Chory nie będzie musiał otrzymywać papierowego druku, ponieważ zwolnienie automatycznie znajdzie się w systemie ZUS. Pracodawca o formalnościach związanych ze zwolnieniem lekarskim będzie informowany przez Zakład Ubezpieczeń. – Oczywiście pacjent będzie mógł na życzenie otrzymać papierowy wydruk zwolnienia – dodaje Wojciech Andrusiewicz.

System e-zwolnień ma także usprawnić proces kontroli. Jak tłumaczy nam Andrusiewicz, najczęściej wystawiane są zwolnienia lekarskie na 7 do 10 dni, tymczasem czas na dostarczenia zwolnienia do ZUS to 7 dni. – Z tego powodu kontrola większości zwolenień jest niemożliwa.

Po wprowadzeniu systemu informatycznego to się zmieni. – System informatyczny pozwoli na kontrolę także tych krótkoterminowych zwolnień, bo informację będziemy mieli na cito – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz.

Z najnowszych danych z kontroli zwolnień wynika, że łącznie w całym 2010 r. ZUS wstrzymał lub obniżył świadczenia chorobowe na sumę 141,3 mln zł. W tym czasie kwota wypłaconych przez Zakład zasiłków chorobowych wyniosła 6,8 mld zł.

W zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy Zakład przeprowadził w ubiegłym roku 312,9 tys. badań kontrolnych (w 2009 r. było 287,5 tys. kontroli). Ich efekt to wstrzymanie wypłaty świadczeń dla 32,2 tys. osób (w 2009 r. 35 tys. osób).

Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od początku stycznia do końca grudnia ubiegłego roku objęła 68,9 tys. osób. Stwierdzone nieprawidłowości skutkowały pozbawieniem prawa do zasiłku 2,4 tys. ubezpieczonych. W efekcie ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku na łączną kwotę 3,4 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH