ZUS: 80 proc. lekarzy nie wróciłoby już do wypisywania papierowych zwolnień Lekarze nie mają obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich. Fot. Shutterstock

- Z rozmów z lekarzami wynika, że najwięcej obaw przed wypełnieniem elektronicznych zwolnień lekarskich mają ci lekarze, którzy nigdy nie próbowali skorzystać z tego sposobu wystawiania zwolnień i są w starszym wieku - powiedział Rynkowi Zdrowia Radosław Milczarski z biura prasowego Centrali ZUS.

Nawiązał do obaw lekarzy i pacjentów związanych z tym, że od 1 lipca 2018 r. ZUS będzie honorował jedynie e-zwolnienia - nie będzie uwzględniał papierowych druków ZUS ZLA.

W ocenie ZUS największe obawy lekarzy budził sposób autoryzacji zwolnień. - Wysłuchując opinii środowiska lekarskiego co do sposobu podpisywania zwolnień lekarskich, ZUS udostępnił w grudniu 2017 r. bezpłatny certyfikat ZUS do podpisywania zwolnień lekarskich, który środowiska lekarskie uznały za najwłaściwszy i wystawiły mu wysoką ocenę - zapewnił Radosław Milczarski.

- Przeprowadziliśmy też ankiety wśród lekarzy, którzy korzystają już z podpisu elektronicznego (e-zwolnienia lekarze mogą wystawiać od 2016 r. - red.). Wynika z nich, że 80 proc. ankietowanych nie wróciłaby już do wypisywania zwolnień w formie papierowej.

Na pytanie, czy ZUS bierze pod uwagę sytuację, że część lekarzy zrezygnuje z uprawnienia do wypisywania zwolnień lekarskich, przedstawiciel ZUS odpowiedział:

- Lekarze nie mają obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich - zwracają się do ZUS o odpowiednie upoważnienie, składając jednocześnie oświadczenia, że zobowiązują się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i przepisów o ochronie danych osobowych.

Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje niestosowania przepisów przez lekarzy, to zgodnie z ustawą Zakład ma możliwość czasowego cofnięcia upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, jeżeli lekarz będzie naruszał zasady postępowania określone w ustawie. - Jednak takie rozwiązanie będziemy traktować jako ostateczność - podkreślił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH