Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 11-04-2017 11:54

ZIP: pacjenci odkrywają zaskakujące pomyłki i wyłudzenia świadczeń

W serwisie Zintegrowanego Informatora Pacjenta dostępne są informacje o wszystkich wydatkach, jakie NFZ poniósł w związku z leczeniem danej osoby od 2008 r. Ponieważ są to tzw. dane wrażliwe, kod dostępu do nich można uzyskać tylko zgłaszając się osobiście w NFZ. Ci, którzy się na to zdecydowali, odkrywają czasami zaskakujące refundacje.

Spośród pacjentów, którzy skorzystali z ZIP, tylko 1154, czyli 6 promili, zgłosiło w śląskim NFZ, że mogło dojść do jakichś nieprawidłowości. Fot. archiwum

W ciągu prawie czterech lat działania serwisu spośród ponad 4,5 mln osób ubezpieczonych w śląskim NFZ po kod zgłosiło się 185 tys.

Pewien mężczyzna odkrył, że lekarz wypisał na jego nazwisko receptę na lek dopochwowy. Inna kobieta regularnie lecząca własne zęby dowiedziała się, że śląski NFZ zrefundował jej nowy "garniturek", czyli pełną protezę wszystkich zębów.

Najbardziej poruszająca sprawa dotyczyła pacjentki, która nie mogła mieć dzieci, tymczasem na jej koncie w serwisie ZIP wykazano, że urodziła dziecko, a szpital otrzymał za poród pieniądze z NFZ - pisze Gazeta Wyborcza.

Pacjentki zgłaszają też, że były u ginekologa, ale wcale nie wykonał on USG piersi. Często też wizyta miała miejsce, ale pacjent zapłacił za nią z własnej kieszeni. Zdarza się też, że pacjent, owszem był u lekarza czy w szpitalu, ale wcale nie przeszedł wszystkich wymienionych w sprawozdaniu z jego leczenia procedur.

Okazuje się jednak, że takich sytuacji nie jest wiele. Spośród pacjentów, którzy skorzystali z ZIP, tylko 1154, czyli 6 promili, zgłosiło w śląskim NFZ, że mogło dojść do jakichś nieprawidłowości. Skala zwrotów jest tym samym niewielka. W ciągu czterech lat śląski NFZ odzyskał łącznie ok. 70 tys. zł, co przy prawie 30 miliardach, jakie wydał w tym czasie na leczenie, stanowi niewielki ułamek.

Więcej: www.wyborcza.pl