Z perspektywy Wałcza: szpitale połączone, dług przejęty, rządowego wsparcia nie widać Z malowniczej perspektywy Wałcza, plan B na razie pozostaje teorią

W Wałczu były dwa szpitale - powiatowy oraz podlegający Ministerstwu Obrony Narodowej. Cały powiat wałecki liczy tylko 54 tys. mieszkańców. Starostwo uznało więc, że utrzymywanie coraz bardziej zadłużonego samorządowego SPZOZ-u nie ma uzasadnienia.

Nastąpiło połączenie obu placówek, polegające na przeniesieniu mienia oraz personelu Szpitala Powiatowego do 107. Szpitala Wojskowego.

Stało się tak dzięki zawartemu w październiku 2007 r. precedensowemu w skali kraju porozumieniu między samorządem powiatowym a MON-em. Starostwo, zgodnie z duchem planu B, wykreśliło z rejestru trwale nierentowny szpital i przejęło jego zadłużenie. Niestety, ze względów formalnych, nie może liczyć na wsparcie w ramach rządowego programu.

Zadłużenie SPZOZ-u wynosiło 18 mln zł, podczas gdy roczny budżet powiatu wałeckiego, po stronie dochodów, to 50 mln zł. Decyzja o przejęciu przez samorząd zobowiązań szpitala była więc odważna, ale każda inna mogła być potraktowana jako przejaw niegospodarności.

Wyprzedziliśmy reformę

podejmując nowatorskie działanie w skali całego kraju – mówi Bogdan Wankiewicz, starosta powiatu wałeckiego. – Połączenie szpitali było jedyną szansą, by „cywilny” szpital nie zbankrutował. Gdybyśmy tego nie zrobili, za rok jego zadłużenie podwoiłoby się. Z chwilą podpisania porozumienia o połączeniu placówek, dług przestał rosnąć.

Teraz za szpitalne zobowiązania odpowiada powiat. Musi spłacić prawie 11 mln zł zadłużenia wobec ZUS-u, a 7,5 mln zł oddać bankowi (z racji wcześniejszego poręczenia pożyczki zaciągniętej przez szpital). Władze powiatu zabiegają obecnie w resorcie zdrowia o możliwość skorzystania – przy spłacie przejętych zaległości – z dotacji w ramach rządowego planu B – „Ratujemy polskie szpitale”.

Szkopuł w tym, że restrukturyzacja w Wałczu odbyła się poprzez połączenie zakładów, a nie formalną likwidację Szpitala Powiatowego. Tymczasem plan B przewiduje udzielenie dotacji samorządom, m.in. pod warunkiem przeprowadzenia procedury likwidacyjnej w SPZOZ.

– W czerwcu będziemy rozmawiać o tej sprawie z Ministerstwem Zdrowia – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Bogdan Wankiewicz.

Zdaniem starostwa

likwidacja SPZOZ-u de facto nastąpiła – poprzez wykreślenie powiatowej jednostki z KRS-u oraz rejestru wojewody.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH