Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 22-10-2008 11:17

Wzrosną zarobki lekarzy w radomskich szpitalach

Prawie o milion złotych więcej będą musiały wydać na pensje oba szpitale specjalistyczne w Radomiu. Od października w myśl ubiegłorocznych porozumień, znów wzrosną zarobki lekarzy.

Radomscy lekarze wynegocjowali w 2007 r. podwyżki. Jedną dostali od razu, kolejny wzrost pensji ma nastąpić od października tego roku. Czyli pierwszego listopada radomskie szpitale powinny wypłacić 4,9 tys. zł brutto starszemu asystentowi, 4,34 tys. asystentowi i 3,78 tys. młodszemu asystentowi.

- Czyli o jakieś 1 000 zł brutto więcej niż do tej pory - mówi Andrzej Pawluczyk, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana. Jeśli doliczyć do tego pochodne, takie jak ZUS i podatek, to okaże się, że na płace w miejskim szpitalu potrzeba około 400 tys. zł więcej niż do tej pory. - Nie mamy wyjścia. Opinia prawników jest jasna. Musimy wypłacić te podwyżki - mówi wiceprezydent Radomia Anna Kwiecień.

Szpital liczy jednak na to, że za wykonanie kontraktu więcej zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia i dostaną pieniądze na podwyżki.

Na NFZ liczy także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Józefowie.

- Mówiono nam, że po wejściu w życie nowego systemu finansowanie poprawi się o jakieś 12 proc. To by nam wyrównywało akurat większe wydatki na pensje. Ale prawdę powiedziawszy, nie wiem, jak to będzie, bo raport szczegółowy już wysłaliśmy, a na razie nie mamy informacji zwrotnej - mówi Bożena Pacholczak, księgowa w WSS. A w tej placówce potrzebna jest na podwyżki jeszcze większa kwota, dodatkowe 500 tys. zł. Bo od października pensje wzrosną także pielęgniarkom i położnym. Jak informuje Pacholczak, podwyżka w ich przypadku wyniesie ok. 200 zł brutto.

- Na razie trudno coś powiedzieć. W poprzednim systemie rozliczania NFZ wiedział, że ma nam zapłacić np. 1,2 tys. zł, a my wiedzieliśmy, że tyle nam właśnie zapłaci. Teraz nie wiemy nic - tłumaczy Pacholczak. - W dodatku większość szpitali rozliczała się w systemie uproszczonym, więc boję się, że wszystkie zaleją NFZ danymi, system stanie i minie dużo czasu, zanim pieniądze pojawią się na naszym koncie.

Co będzie, jeśli NFZ nie wypłaci pieniędzy przed pierwszym listopada?

- Nie będziemy mieli z czego zapłacić pensji. Pensje u nas to prawie 5 mln zł. Takiej gotówki nie trzymamy w zapasie -  dodaje Pacholczak.