Minister skarbu państwa opublikował 7 stycznia doroczny raport o stanie majątku państwowego. Wynika z niego, że udział Skarbu Państwa w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej w końcu grudnia 2007 roku miał wartość 1 495,6 mln zł.

W porównaniu z 2006 rokiem, wartość wkładu Skarbu Państwa w SPZOZ-y wzrosła o ponad 320 mln zł, czyli zwiększyła się o 27,3 proc. (w cenach nominalnych).

Stało się tak, pomimo postępującego procesu komercjalizacji lub prywatyzacji ZOZ-ów. Wyjaśnienia tej sytuacji można szukać w mechanizmie powstawania SPZOZ-ów, które utworzyli minister zdrowia, inne centralne organy administracji rządowej lub wojewodowie. Do każdego z tych zakładów Skarb Państwa przekazał w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości i inny majątek.

Zarazem, zgodnie z ustawą o ZOZ-ach (z 1991 r.), wartość wydzielonej zakładowi części mienia państwowego (lub komunalnego) stanowi jego fundusz założycielski. Zwiększają go natomiast przekazywane z budżetu państwa dotacje na inwestycje oraz zakup specjalistycznego sprzętu i aparatury, dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego na cele rozwojowe zakładu oraz dary przeznaczone na cele rozwojowe lub podnoszące wartość majątku trwałego.

Sprawozdania o stanie mienia Skarbu Państwa publikowane są od 1998 roku. Zawarte w nich dane mają wspomagać organy państwowe w decyzjach dotyczących prywatyzacji oraz wykorzystania majątku państwowego.

 Wartość całego majątku Skarbu Państwa powiększyła się o 12,3 proc. i w końcu 2007 roku miał wartość ok. 852,1 mld złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH