Wyścig o pacjenta: prywatne szpitale biorą kurs na NFZ

Najwięksi gracze na rynku nie rezygnują z budowy kolejnych prywatnych szpitali, ale jednocześnie chcą zapewnić sobie "poduszkę finansową" w postaci środków NFZ. Bazowanie wyłącznie na klientach komercyjnych nie jest, jak się okazuje, dobrą strategią.

– Do 2013 zbudujemy kilkuprofilowy szpital w południowej części Warszawy, ale będziemy rozmawiać z Funduszem w celu dokładnego określenia zapotrzebowania na świadczenia. Praca w pustej lecznicy i marnowanie środków inwestora nie wchodzą w grę – zastrzega Anna Rulkiewicz-Kaczyńska, prezes Grupy Lux Med.

Nie tylko chirurgia jednego dnia
60-, góra 80-łóżkowy szpital, na który Grupa Lux Med zamierza wydać około 100 mln zł, w części zabiegowej będzie oferował usługi w zakresie pediatrii, ginekologii, laryngologii, urologii, chirurgii ogólnej i ortopedii. W planach było także położnictwo, ale okazało się, że trzy stołeczne szpitale publiczne poszerzają swoją działalność w tym właśnie zakresie, spółka zrezygnowała zatem z konkurencji.

Inwestycję sfinansuje właściciel Grupy Lux Med, fundusz Mid Europa Partners. Jak zapowiedziała Anna Rulkiewicz-Kaczyńska, wkrótce zostanie podpisana umowa dotycząca zakupu działki, na której rozpocznie się budowa placówki.

Testem dla inwestycji szpitalnych Grupy Lux Med jest działająca od sierpnia mniejsza lecznica na warszawskim Ursynowie, która specjalizuje się w zabiegach chirurgii jednego dnia, pomocy w stanach nagłych oraz diagnostyce obrazowej. Koszty inwestycji wyniosły około 16 mln zł.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy działalności szpital przy ul. Puławskiej przyjął ponad 700 pacjentów, wykonując dziennie średnio kilkanaście zabiegów w znieczuleniu ogólnym i miejscowym, w warunkach operacyjnych i ambulatoryjnych – łącznie około 400 operacji. Blisko 22 proc. zrealizowanych świadczeń zostało sfinansowanych ze środków NFZ. Wartość tegorocznego kontraktu z Funduszem wynosi prawie 1 mln zł.

Za pieniądze Funduszu
Ze środków Funduszu chce również skorzystać stołeczny Szpital Medicover. Ta zbudowana za 40 mln euro wieloprofilowa placówka początkowo miała zarabiać jedynie na klientach komercyjnych. Obecnie Medicover zmienia kurs: złożył NFZ ofertę udostępnienia usług z zakresu kardiologii wraz z 24-godzinnym dyżurem kardiologicznym.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH