Prawie 2,7 mld zł wyniosły w drugim kwartale tego roku zobowiązania wymagalne publicznych zakładów opieki zdrowotnej - wynika z danych opublikowanych w środę przez Ministerstwo Zdrowia.

Zobowiązania wymagalne (których termin płatności minął) ZOZ-ów w porównaniu do pierwszego kwartału bieżącego roku nieznacznie zmalały.

Zakłady utworzone przez jednostki centralne mają zadłużenia wymagalne w wysokości ponad 1,5 mld zł, w tym ponad 680 tys. zł z tytułu dostaw i usług. Natomiast zadłużenie zoz-ów, których podmiotem założycielskim są samorządy, wynosi ponad 1,8 mld zł, w tym prawie 1,1 mld zł z tytułu dostaw i usług.

Zgodnie z rządowym programem oddłużenia, państwo przejmie 2,7 mld zł zobowiązań publicznoprawnych zadłużonych jednostek. Po wejściu w życie ustawy o ZOZ-ach (ma to nastąpić w styczniu 2009 r.), przez dwa lata będzie obowiązywało zwolnienie z podatku CIT dla placówek przekształconych w spółki.

ZOZ-y otrzymają także bezpłatną pomoc w diagnozowaniu ich problemów finansowych i tworzeniu programów restrukturyzacyjnych. Ponadto państwo ma udzielać preferencyjnych kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych oraz umożliwiać występowanie o poręczenia do Krajowego Funduszu Poręczeń i funduszu poręczeń UE.

Warunkiem uzyskania poręczenia będzie pozytywna opinia Agencji Rozwoju Przemysłu oraz wynegocjowanie z wierzycielem umorzenia całości lub części odsetek z zaciągniętego długu. Poręczenie będzie opiewało na sumę dwukrotnie większą od tej, którą wierzyciel umorzy w wyniku ugody.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH