Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia | 11-03-2009 12:55

Wyburzą szpital w centrum Wrocławia

Dawny Wojewódzki Szpital im.J. Babińskiego we Wrocławiu jeszcze w tym roku może zostać sprzedany. Z przetargiem trzeba było zaczekać, aż miejscy urzędnicy zakończą prace nad planem zagospodarowania przestrzennego.

- Widzimy tam biura, a także obiekty usługowe, np. banki - mówi Gazecie Wrocławskiej Piotr Fokczyński, dyrektor wydziału architektury we wrocławskim magistracie. Żeby to wszystko powstało, trzeba będzie wyburzyć sześć szpitalnych budynków. Ostanie się tylko jeden, zabytkowy.

Urząd Marszałkowski nie zdecydował jeszcze, czy budynki wyburzy sam, czy też zostawi to nowemu właścicielowi. Nie ustalił też na razie ceny za działkę. Ale eksperci od rynku nieruchomości szacują, że w grę wchodzą ogromne pieniądze.

Marta Libner, rzeczniczka prasowa zarządu województwa, zastrzega, że teren ma być sprzedany dobrze, a nie szybko: - Wszystkie uzyskane ze sprzedaży pieniądze pójdą na budowę nowego szpitala na Stabłowicach. Dlatego zależy nam na jak największym zarobku.

Szpital im. Babińskiego zamknięto w grudniu 2006 roku, bo nie przynosił zysków, a jego utrzymanie było bardzo kosztowne. Od tego czasu budynki stoją puste.

We Wrocławiu przybywa opuszczonych budynków po szpitalach. Aż siedem znajduje się na pl. Jana Pawła II. W ostatnim roku także Akademii Medycznej przybyło pięć pustych budynków po klinikach, które przeniosły się do Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.

Z siedmiu kolejnych placówek kliniki wyprowadzą się w ciągu dwóch lat. Już wiadomo, że niektóre opuszczone nieruchomości pójdą pod młotek. Pieniądze z ich sprzedaży pomogą sfinansować inwestycję przy Borowskiej lub zostaną przekazane na remonty i dydaktykę.

Samorząd województwa planuje wybudowanie do 2012 roku nowego szpitala na Stabłowicach. Ma tutaj być 400-500 łóżek. Gdy szpital powstanie, z mapy wrocławskich lecznic znikną dwie kolejne placówki - Okręgowy Szpital Kolejowy SPZOZ oraz SP ZOZ Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T.  Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej.

Na razie rozpoczął się proces łączenia tych placówek. Uchwała w tej sprawie już została podjęta. Wiadomo, że budowa nowego szpitala ma kosztować 310 milionów złotych. Urząd marszałkowski część tej sumy zamierza dostać ze sprzedaży terenu po starym szpitalu im. Babińskiego. Chce też zaciągnąć kredyt w wysokości 100-150 milionów. Za dwa lata planuje ogłosić przetarg na budynki po szpitalach im. Marciniaka i kolejowym.