Wstępnie około 24 mln zł na zabezpieczenie medyczne ŚDM Wstępnie około 24 mln zł na zabezpieczenie medyczne ŚDM. Fot. Archiwum

Koszt zabezpieczenia medycznego pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży oszacowano wstępnie na około 24 mln zł - takie środki zostały przewidziane na ten cel w budżecie państwa - poinformował we wtorek (19 stycznia) wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Jak wyjaśnił wiceminister podczas konferencji prasowej w Krakowie, wstępny plan finansowy zabezpieczenie medycznego znalazł się w projekcie specjalnej ustawy dotyczącej ŚDM, której przyjęcie ma ułatwić procedury związane z organizacją tego wydarzenia. Według jego zapowiedzi ustawa ta znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i "szybko będzie procedowana w Sejmie".

Wiceminister zastrzegł, że jeśli w trakcie zaplanowanych w najbliższym czasie analizie wszelkich ryzyk okaże się, iż potrzeby finansowe są większe wtedy "będą one na bieżąco analizowane i dostosowywane".

Większość pieniędzy z puli 24 mln zł, czyli ponad 15 mln zł przeznaczono na bezpośrednie czynności medyczne, w tym sfinansowanie dodatkowych zespołów wyjazdowych, patroli pieszych, funkcjonowanie namiotów szpitalnych czy stałych miejsc udzielania pomocy.

Przewidziano też środki na co najmniej jeden dodatkowy zespół lotniczego ratownictwa medycznego. Około 6 mln zł zostanie przeznaczone na wydatki inwestycyjne związane z koniecznymi zakupami dotyczącymi infrastruktury ratowniczej i medycznej.

Tombarkiewicz zapewnił, że zabezpieczenie medyczne pielgrzymów uczestniczących w ŚDM będzie finansowane ze środków dodatkowych i nie wpłynie na poziom podstawowego zabezpieczenie dla mieszkańców. - To zabezpieczenie pozostaje na takim samym poziomie i nie będzie żadnych ograniczeń dla mieszkańców w dostępie do służby zdrowia - zaznaczył.

Według niego wsparcie przy przygotowaniach zadeklarowało biuro WHO w Polsce, które pomagało już przy organizacji zabezpieczenia medycznego EURO 2012. Ochotniczy udział w ŚDM zapowiada wiele zespołów ratownictwa medycznego nawet z różnych zakątków kraju.

Jednostką odpowiadającą za organizację zabezpieczenia jest Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Małgorzata Popławska, dyrektor KPR poinformowała, że założenia do planu przewidują zabezpieczenie medyczne dedykowane poszczególnym uroczystościom oraz podniesienie gotowości wszystkich podmiotów medycznych we wszystkich segmentach, m.in. specjalistyki, podstawowej opieki zdrowotnej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

- Tu mamy wstępną analizę na podstawie szacunków pobytów pielgrzymów w woj. małopolskim. Na postawie tej wstępnej analizy będziemy proponować podmiotom działającym na danym terenie podpisanie umów, których stroną będzie wojewoda małopolski - zapowiedziała Popławska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH