Wspólne kupowanie - tak, ale nie wspólne zarządzanie

Rafał Holanowski, prezes firmy Supra Holding SA - operatora grup zakupowych dla szpitali - w rozmowie z Rynkiem Zdrowia polemizuje z pomysłami powierzania zewnętrznym spółkom kierowania grupami szpitali.

Rynek Zdrowia: - Samorządy powierzają kierowanie szpitalami wyspecjalizowanym firmom. Co pan o tym sądzi?
Rafał Holanowski: - To niebezpiecznie i niezrozumiale zjawisko. Czyżby starosta czy marszałek województwa nie mógł znaleźć odpowiedniego człowieka, który pokierowałoby szpitalem? Zewnętrzna firma nie zrobi tego za darmo, tylko za ciężkie pieniądze.

- Pojawiają się pomysły, żeby takie spółki kierowały nie jednym szpitalem, ale całymi grupami. Np. zarząd województwa podlaskiego - jak informuje Gazeta Wyborcza - chce powołać spółkę, która odpowiadałaby za wydatki i finanse wszystkich podlaskich szpitali. Miałaby prowadzić dla nich księgowość, obsługę prawna, dział zamówień publicznych.
- Zbliżają się wybory. Nic dziwnego, że pojawiają się różne pomysły. Trzeba jednak wiedzieć, że szpitale podlegające marszałkowi województwa podlaskiego to SPZOZ-y. Trzeba by je przekształcić w spółki, które musiałyby przekazać kolejnej spółce zarządzającej pełnomocnictwa i plenipotencje. Tymczasem zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych niemożliwe jest, żeby posiadająca własny zarząd spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przekazała zarządowi innej spółki uprawnienia władcze.

To są pomysły, które narażają szpitale na dodatkowe koszty. Miałaby bowiem powstać kolejna spółka, która miałaby opłacać prezesa, wiceprezesów, zarząd, członków rady nadzorczej…

- W jakich obszarach sprawdza się wspólne zarządzanie podmiotami leczniczymi?
- Z pewnością nie powinno polegać na przenoszeniu zarządu do zewnętrznej firmy. Nie sprawdza się też w księgowości i obsłudze prawnej. To są stanowiska strategiczne, muszą być usytuowane jak najbliżej ośrodka decyzyjnego i cieszyć się jego pełnym zaufaniem. Jestem przeciwnikiem outsourcingowania tego rodzaju zadań.

Natomiast tworzenie wspólnych grup zakupowych przez szpitale jest wypróbowanym i korzystnym rozwiązaniem dla każdego z uczestników. Jednakże zarządzanie grupami szpitali i uczestniczenie w zakupach grupowych to odrębne zagadnienia.

Wspólne zakupy dokonywane są w celu obniżenia kosztów, polegają na dogadaniu się szpitali w sprawie określenia wolumenu towarów i wyznaczeniu lidera grupy. Supra Holding wielokrotnie pełnił tę rolę.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH