
Dwuletni pilotaż opieki koordynowanej w ramach POZ to okres zbyt krótki, szczególnie przy braku doświadczeń w tym zakresie - mówiła w czwartek (28 września) Joanna Szeląg, wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców PZ na sesji "Kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce" odbywającej się w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
Jak dodała Joanna Szeląg, pilotaż opieki koordynowanej, choć ma być rozpoczęty za 3 miesiące, nadal wymaga jeszcze wielu przygotowań.
Pilotaż ma ruszyć 1 stycznia 2018 r. i trwać 2 lata; będzie finansowany z grantu. Według zapisów projektu ustawy o POZ po pół roku od zakończenia pilotażu opieka koordynowana ma obligatoryjnie wejść w całej podstawowej opiece zdrowotnej. - Pół roku to zdecydowanie za mało by ocenić wady i zalety opieki koordynowanej realizowanej w ramach takiego pilotażu. To też tak krótki czas, że trudno będzie zweryfikować możliwości finansowe płatnika - mówiła wiceprezes podlaskiego Porozumienia Zielonogórskiego.
Jak dodała, na 3 miesiące przed zakładanym terminem wprowadzenia pilotażu nie ma jeszcze ustawy o pilotażach i NFZ z tego powodu nie rozpoczął prac nad przygotowaniem systemu informatycznego.
- Wcześniej była mowa o 70 praktykach lekarzy rodzinnych, które mają wziąć udział w pilotażu. W tej chwili pojawiła się koncepcja, że będzie ich 45 i mają objąć ok. 300 tysięcy pacjentów, ale to liczba zbyt skromna, by uznać ją za reprezentatywną próbę w skali kraju - uważa Joanna Szeląg.
Dzisiaj nie jest jeszcze jasne kto ma sfinansować dostosowanie systemów informacyjnych praktyk, które wezmą udział w pilotażu.
Jednym z zapowiadanych obecnie punktów rankingujących ofertę udziału w pilotażu jest posiadanie przez lekarza POZ rtg we własnych zasobach. - Skoro tak, to dzisiaj wątpliwe czy pilotaż obejmie małe praktyki lekarzy wiejskich, bo tam nie ma takiego sprzętu. Zakładamy, że takich wymagań nie będzie ostatecznie, są pozbawione podstaw - uważa wiceprezes podlaskiego PZ.
Z założeń pilotażu wynika, że lekarze POZ będą podpisywali umowy ze specjalistami innych dziedzin w określonych jednostkach chorobowych, w niektórych specjalnościach. - Mamy wątpliwości co do umieszczania w wymogach konsultacji z patomorfologiem w celu oceny biopsji tarczycy. W kraju mamy niewielu patomorfologów. O ile znajdą ich jednostki biorące udział w pilotażu, to wprowadzanie potem takiego obligatoryjnego wymogu dla wszystkich POZ byłoby bardzo trudne do wykonania - mówiła Joanna Szeląg.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- 19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- 18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- 16:55 Wlk. Brytania: homeopaci leczą niezgodnie z zaleceniami ekspertów
- 16:14 Szydło: w najbliższym czasie nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych
- 15:43 Morawiecki: dążymy do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB
- 15:33 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 3 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 4 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 5 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 6 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- 7 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych