Wschodni Kongres Gospodarczy: finanse szpitali dziś i jutro

Ok. 50 proc. szpitali dziecięcych ma problemy finansowe. Szczególnie trudna jest sytuacja m.in. pediatrycznych oddziałów ratunkowych oraz intensywnej terapii w tych placówkach - mówiła podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 18-19 września) dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Dyrektor Piskorz-Ogórek przypomniała podczas sesji panelowej "Finanse, zarządzanie i inwestycje w ochronie zdrowia”, że kiedy kilka lat temu wprowadzono system rozliczeń według jednorodnych grup pacjentów (JGP), okazało się, że wyceny w pediatrii wysokospecjalistycznej są mocno zaniżone.

- Po wielu dyskusjach i spotkaniach, w lipcu 2013 r. na szczęście dokonano korzystnych zmian tych wycen. Jednak nie w każdym zakresie ta modyfikacja przyniosła oczekiwany skutek - zaznaczyła dyrektor olsztyńskiej lecznicy.

Wyjaśniała, że np. laryngologii i chirurgii dziecięcej wprawdzie podniesiono wycenę tzw. punktu, jednak w kontraktach NFZ nie zwiększył liczby tych punktów.

Kolejnym problemem szpitali dziecięcych są wysokie koszty funkcjonowania niektórych oddziałów - w tym anestezjologii i intensywnej terapii - których nie rekompensują przychody w ramach umów z publicznym płatnikiem.

- Oddziały intensywnej terapii w naszych szpitalach muszą spełniać bardzo wysokie i kosztowne wymagania sprzętowe, których zasadność jest dyskusyjna - stwierdziła Krystyna Piskorz-Ogórek. Jako przykład podała konieczność posiadania przez te oddziały dwóch urządzeń do hemofiltracji (na osiem stanowisk), podczas gdy wskazania do tej terapii u dzieci są niezmiernie rzadkie.

O sytuacji szpitali marszałkowskich w woj. podlaskim mówił w trakcie tej samej sesji Karol Pilecki, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia w regionie.

Zwrócił uwagę, że łączne zadłużenie długoterminowe lecznic podlegających samorządowi wojewódzkiemu - sięgające obecnie ok. 300 mln zł - jest rozdrobnione pomiędzy kilkoma szpitalami.

- Dlatego zdecydowaliśmy, że przeprowadzimy konsolidację tych zobowiązań, wraz z ich rozłożeniem na 20 lat - tłumaczył Karol Pilecki. - Ułatwi to placówkom spłatę tego zadłużenia, a także, co bardzo ważne, znacznie obniży koszty jego obsługi.

Marszałek Pilecki dodał, że w najbliższym czasie zarząd województwa podlaskiego nie planuje przekształcenia żadnej ze swoich 15 lecznic w spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH