Września: radni apelują do NFZ o zapłatę za nadwykonania

Rada Powiatu Wrześnieńskiego zwróciła się do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z apelem o zwrot kosztów nadwykonań Szpitalowi Powiatowemu we Wrześni.

Radni powiatu wrześnieńskiego są zaniepokojeni niewypłacaniem przez NFZ pieniędzy za nadwykonania wrześnieńskiemu szpitalowi, ponieważ – jak argumentują – doprowadzi to do pogorszenia sytuacji finansowej szpitala i utrudni zapewnienie świadczeń zdrowotnych mieszkańcom powiatu. 

Jak podają Wiadomości Wrześnieńskie, Rada zwróciła się do NFZ również o zmianę zasad, trybu i sposobu rozliczania świadczeń ponadkontrkatowych.

O potrzebie zmiany sposobu rozliczania świadczeń Zbyszko Przybylski, prezes zarządu Szpitala Powiatowego we Wrześni Sp. z o.o., mówił już podczas jednej z cyklu konferencji "Regionalne spotkania menedżerów ochrony zdrowia - forum nowych rozwiązań" (Poznań, 27 stycznia 2011 r.) organizowanej przez redakcję Rynku Zdrowia.

Jego zadaniem, przy kontraktowaniu trzeba zerwać z ujęciem historycznym. 

‒ Szpital powiatowy jest zasadniczo placówką ostrodyżurową i dlatego na czterech podstawowych oddziałach ‒ internie, chirurgii, pediatrii oraz ginekologii i położnictwie ‒ przyjęć planowych jest zdecydowanie mniej niż tych wynikających ze stanów ostrych, z wyjątkiem chirurgii w niektórych szpitalach. Dlatego należy mówić nie o nadwykonaniach, ale raczej o niedoszacowaniach ‒ przekonywał. 

Okazuje się, że istnieją zaskakujące dysproporcje w kontraktowaniu w powiatach Wielkopolski, podczas gdy epidemiologia jest przecież podobna. W przypadku szpitala we Wrześni kontrakt w przeliczeniu na jednego mieszkańca powiatu to około 135 zł w minionym roku, przy kwocie w granicach 300 złotych w najlepiej docenianym powiecie i przy średniej regionalnej 199 złotych.

– Można dyskutować, ale tu jest punkt wyjścia. Jeżeli mam 20% nadwykonań, to jest to wynik złego zarządzania? – dopytywał Zbyszko Przybylski.

W trakcie wczorajszej sesji Rady Powiatu powiedział, że szpital negocjuje z NFZ zwrot pieniędzy. Placówka chce zawrzeć z Funduszem ugodę, dzięki której uda się odzyskać pieniądze za nadwykonania z 2009 r. 

NFZ jest winien szpitalowi we Wrześni łącznie ok. 6 mln złotych ‒ 2 mln za ponadlimitowe zabiegi medyczne z zeszłego roku i ponad 4 mln zł za nadwykonania z 2009 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH