Wrzenie w Związku z komercjalizacją, czyli strach przed prezesami

Śląski oddział Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) organizuje protesty przeciwko przekształceniom szpitali i nadmiernym - zdaniem związkowców - oszczędnościom w placówkach ochrony zdrowia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) póki co dyskutuje z rządem i posłami nad korektami w ustawach zdrowotnych. Oba związki uważają, że w przekształcanych w spółki szpitalach pogarsza się sytuacja pracowników.

17 listopada OZZL zorganizowało protest przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Od tamtej pory odbyły się już kolejne manifestacje, a Zarząd Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zapowiada, że są to pierwsze z wielu akcji protestacyjnych, które lekarze i pacjenci będą prowadzić w najbliższych tygodniach i miesiącach.

– Zaczynamy obserować w niektórych szpitalach województwa śląskiego możliwość wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów spowodowanego drastycznymi oszczędnościami, wprowadzanymi przez niektórych dyrektorów – tłumaczy nam powody protestu Maciej Niwiński, przewodniczący regionu śląskiego OZZL.

Chodziło w szczególności o zwolnienie 10 listopada lekarza, członka OZZL, z oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Tychach. Związkowcy obawiają się programu naprawczego szpitala, który jest przygotowywany przez dyrektora Andrzeja Drybańskiego.

Protest ma zaskoczyć
Ich zdaniem program, który ma służyć zbilansowaniu szpitala do dnia 30 czerwca 2011 r. (obecnie placówka ma około 18,9 mln zł zadłużenia wymagalnego), będzie realizowany kosztem pracowników szpitala, jakości usług, a co za tym idzie i kosztem pacjentów.

OZZL uważa, że drastyczne cięcia kosztów w tyskim szpitalu są spowodowane rządową zapowiedzią przejęcia odpowiedzialności za długi szpitala przez samorząd – w tym przypadku – Sejmik Województwa Śląskiego. W przekonaniu związkowych liderów „szalone” cięcia kosztów, to problem wielu przekształcanych w spółki szpitali.

Dlatego wkrótce fala protestów OZZL obejmie cały kraj.

– Protest będzie rozszerzony na inne regiony Polski. Forma protestu będzie podobna jak na Śląsku, będą rozprowadzane ulotki, plakaty, organizowane pikiety – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

Zapowiada także, że Związek będzie chciał zaskoczyć rząd w nowy sposób.

– Przygotowujemy jeszcze jedną inną formę protestu, jednak nie chcę informowować, jak będzie wyglądała – mówi nam Bukiel. – To ma być niespodzianka – dodaje. Wyklucza jednak możliwość odejścia od łóżek pacjentów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH