Wrocław: zadłużenie klinik zagrożeniem dla uniwersytetu medycznego?

Cztery miesiące zostały Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu nr 1 we Wrocławiu, by porozumieć się z wierzycielami. Po nowym roku kliniki będą musiały zostać przekształcone w spółkę prawa handlowego, a ich długi - przejęte przez wrocławski Uniwersytet Medyczny.

Klinikom co miesiąc przybywa 2,6 mln zł długu, a w sumie wynosi on już ponad 140 mln zł. Przy rocznym budżecie UM w wysokości 100 mln zł spłata takich zobowiązań jest niemożliwa. Poseł Marek Łapiński (PO) w interpelacji poselskiej, na którą ma otrzymać odpowiedź jeszcze w tym tygodniu, pyta czy Ministerstwo Zdrowia zamierza udzielić pomocy finansowej wrocławskiej Akademii Medycznej przy spłacie zadłużenia SPSK nr 1 we Wrocławiu.

Od kwietnia br. kierowanie SPSK1 przejął dyrektor Piotr Nowicki. Jego działania skupiły się na działaniach, które miałyby opanować narastanie 2,6 mln złotych straty miesięcznie. Wprowadzono reżim strzegący placówkę przed nadwykonaniami. Wypowiedziano umowy 200 osobom z ponad 1660 pracowników szpitala. Negocjowane są obniżki płac o 15 proc.

Obok redukcji obciążeń związanych z płacami pomysłem na obniżenie kosztów jest przeniesienie do ponad 150 letniego budynku, wymagającego gruntownego remontu, czterech klinik dziecięcych - zakaźnej, kardiologicznej, alergologicznej i endokrynologicznej.

Prof. Andrzej Boznański, kierownik Kliniki Pediatrii, Alergologii i Kardiologii, który złożył rezygnację ze swojej funkcji na znak protestu przeciwko takim "ratowniczym" działaniom dyrekcji szpitala, uważa ten pomysł za niebezpieczny dla pacjentów i wyrzucaniem pieniędzy w błoto. - W sytuacji kiedy  wyremontowany budynek, w którym klinika się do tej pory mieściła, spełnia wszystkie niezbędne warunki, inwestowanie pieniędzy w coś, co ich nie spełnia, jest co najmniej kontrowersyjne - mówił portalowi rynekzdrowia.pl prof. Boznański.

Zadłużenie klinik ciągnie się od 1999 roku i nigdy nie spadło poniżej 70 mln zł, do tego koszty działalności klinik były znacznie wyższe niż przychody uzyskiwane z NFZ-u.

- W SPSK-1 realizowany jest program naprawczy, jednocześnie Uniwersytet Medyczny w oparciu o Ustawę z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej prowadzi pracę w celu przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe. Jeśli powstałe spółki zostaną wpisane do rejestru, będzie można ubiegać się w do 31 grudnia 2013 r. o dotację celowa z budżetu państwa na warunkach określonych w tej ustawie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Romuald Zdrojowy, prorektor ds. klinicznych Akademii Medycznej we Wrocławiu.

- W budżecie państwa przeznaczono na to łącznie 1400 mln zł. Dlatego wszystkie działania UM będą zmierzały do racjonalnej restrukturyzacji szpitali, tak by nie stanowiły jednocześnie obciążenia dla organu założycielskiego. Realne zagrożenia dla UM mogą się dopiero pojawić w IV kwartale 2013 r., jeśli nie zostaną zrealizowane zamierzenia dotyczące przekształceń własnościowych wynikających z ustawy o działalności leczniczej - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH