Wrocław: zabytkowe budynki dawnej kliniki zostaną wyburzone? FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Kompleks budynków przy ul. Bujwida we Wrocławiu, w których do jesieni 2015 roku znajdowała się uniwersytecka klinika dla dzieci chorych na nowotwory, może zostać wyburzony. Uczelnia złożyła wniosek o rozbiórkę.

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, kierowana przez prof. Alicję Chybicką, od 2015 r. funkcjonuje w nowej siedzibie.

Natomiast stary kompleks 11 budynków przy ul. Bujwida 44 może zostać sprzedany, a następnie wyburzony - informuje Gazeta Wrocławska.

- Szykujemy się do sprzedaży, choć ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły - deklaruje Monika Maziak, rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dodaje, że uczelnia złożyła wniosek o możliwość wyburzenia.

- Nie oznacza to, że na teren przy Bujwida wjadą buldożery. Podejmując decyzję o kupnie, inwestor powinien dostać komplet informacji o tym, co może na tej działce zrobić - podkreśla rzeczniczka.

Mieszkańcy i miejska konserwator zabytków będą bronić budynków przy Bujwida. - Pierwszym krokiem, aby zatrzymać decyzję o rozbiórce jest opinia miejskiej konserwator zabytków - wyjaśnia Wiktoria Matejko, mieszkanka wrocławskiego osiedla Ołbin, która podpisała się pod listem do konserwator Agaty Chmielowskiej.

- Kompleks budynków (przy Bujwida - red.) jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia, co oznacza, że cały zespół oraz budynki go tworzące są zabytkami w rozumieniu ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - informuje Agata Chmielowska.

Dodaje, że ewentualny projekt rozbiórki musi być uzgodniony z konserwatorem, który ma możliwość zareagowania na plany inwestora i zanegowania przeprowadzenia inwestycji, jeżeli narusza ona zasady ochrony zabytków.

Więcej: gazetawroclawska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH