Zarzuty o nadużycia podczas badań diagnostycznych stawiane szefowi Kliniki Ginekologii Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu są bezpodstawne - takie są wnioski komisji, która badała sprawę.

Na czele komisji stanął dr Bogusław Beck, dyrektor medyczny Akademickiego Szpitala Klinicznego. W jej skład weszło także dwoje ginekologów: Joanna Michniewicz i Marek Tomiałowicz oraz troje pracowników wydziału kontroli i audytu ASK.

Komisję powołano po tym, jak trzej ginekolodzy z kliniki: prof. Jerzy Zalewski, dr hab. Jerzy Heimrath oraz dr Marek Elias – zarzucili jej szefowi prof. Mariuszowi Zimmerowi nadużycia.

Najpoważniejszy zarzut dotyczył masowych inwazyjnych, histeroskopowych badań diagnostycznych macicy. Lekarze twierdzą, że duża ich część była robiona bez wskazań medycznych lub wręcz przy przeciwwskazaniach.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko w 2007 roku w klinice wykonano 994 histeroskopie diagnostyczne. W tym samym okresie np. w poznańskich klinikach wykonano 70 takich zabiegów, a w Lublinie – 14. Z danych zbiorczych wynika, że na Dolnym Śląsku zrobiono ich najwięcej w kraju.

Z raportu wynika, że w latach 2004-2009 nie zarejestrowano nagłego wzrostu liczby wykonywanych zabiegów. W 2004 roku było ich 953, w 2007 – 944, a w 2009 – 802. W grupach pacjentek, których dokumentację weryfikowano, nie stwierdzono, aby histerskopia była wykonana bez wskazań.

Więcej: http://wroclaw.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH