Wrocław: szpital wprowadza opłaty za parkowanie

Pacjenci i ich bliscy muszą zapłacić za pozostawienie auta na parkingu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Dyrekcja lecznicy ocenia, że wprowadzenie opłat leży w ich interesie.

Jak wyjaśnia na łamach Gazety Wrocławskiej Janusz Jerzak, dyrektor WSS, pacjenci i ich bliscy mieli wcześniej problemy z zaparkowaniem, ponieważ pół parkingu zajmowali okoliczni mieszkańcy.

Dyrektor podkreśla, że pierwszy kwadrans jest bezpłatny. Za pierwszą godzinę opłata wynosi 2 zł, za każdą następną - 3 zł.

Płatne parkingi przy szpitalach praktycznie wpisały się w polski krajobraz kilka lat temu. Stawka godzinowa waha się od 3 do 4 zł. Na ogół naliczana jest od każdej rozpoczętej godziny.

Czy opłaty za parking przy szpitalu nie naruszają jednak konstytucyjnej zasady równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych? Według Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta pobieranie opłat za przyszpitalne parkingi jest zgodne z prawem, dlatego ani ministerstwo ani rzecznik nie mogą podejmować żadnych inicjatyw prawnych lub innych działań w tym zakresie.

Jak wyjaśniała portalowi rynekzdrowia.pl RPP, Krystyna Kozłowska, zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej poszczególne ZOZ-y są samodzielnymi podmiotami, tzn. że samodzielnie określają swoją organizację i zasady funkcjonowania.

- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej sam gospodaruje przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym - wyjaśnia nam Krystyna Kozłowska.

Dodaje, że w przypadku wydzierżawienia np. parkingu zakład opieki zdrowotnej uzyskuje z tego tytułu środki finansowe zgodnie z zawartą umową. Ponadto SP ZOZ może uzyskiwać środki finansowe z wydzielonej działalności gospodarczej, jeżeli przewiduje to statut zakładu. Oznacza to prawną dopuszczalność prowadzenia parkingu i pobierania opłat z tego tytułu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH