Wrocław: nie odsyłają chorych onkologicznie mimo rosnących nadwykonań

Kontrakty, jakie dolnośląskie szpitale zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie wystarczają na leczenie onkologiczne. Za nadwykonania NFZ nie płaci, uznając, że nie są to świadczenia ratujące życie.

Dyrektorzy dolnośląskich szpitali protestują przeciwko odsyłaniu chorych na raka pacjentów. Zapowiadają, że jeśli NFZ nie zapłaci im za nadwykonania (za procedury ratujące życie), skierują sprawę do sądu

Za procedury ratujące życie szpitale uznają m.in. chemioterapię i radioterapię. Mimo że zawarte w kontrakcie limity nie pozwalają im na przyjmowanie wszystkich pacjentów z nowotworami, lekarze nie zamierzają nikogo odsyłać. I tak Dolnośląskie Centrum Onkologii przekroczyło już tegoroczną wartość kontraktu z NFZ o ponad 10 mln zł, z czego prawie 7 mln zł to zabiegi radioterapii.

- Nie możemy odsyłać naszych pacjentów bo wymagają oni zabiegów ratujących życie. Trafiają do nas naprawdę ciężko chorzy. Staramy się wykorzystując różne drogi formalne, pozyskać na nie środki od Funduszu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maciej Kozioł, rzecznik Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Jak stwierdza rzecznik istnieje możliwość, w porozumieniu z NFZ, dokonania przesunięcia części środków finansowych (do 20 proc. jednego kontraktu) z kontraktów, w których szpital ma tzw. niedowykonania. I Dolnośląskie Centrum Onkologii z takiej możliwości korzysta.

- Dzisiaj szpital ma zarówno nadywkonania jak i niedowykonania. Co kwartał spotykamy się z kierownictwem szpitala aby zbilansować dotychczasową realizację kontraktów. To znaczy przerzucić pieniądze z miejsc, w których zostały one niewykorzystane, do tych gdzie ich jest mniej w stosunku do potrzeb - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Joanna Mierzwińska, rzeczniczka Dolnośląskiego Oddziału NFZ.

- Trudno jest jeszcze dzisiaj mówić o pełnym bilansowaniu kontraktowania szpitala, bo ciągle jeszcze płacimy mu należności w ramach kontraktu, który jest podzielony na 12 części. Dzisiaj te liczby są jeszcze płynne, dopiero po zakończeniu roku będziemy wiedzieć w jakiej faktycznej wysokości szpital będzie miał nadwykonania - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH