Wrocław: klinika hematologii dziecięcej chce rozwodu z zadłużonym szpitalem

Prof. Alicja Chybicka kierująca Katedrą i Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu chce usamodzielnić swoją jednostkę, wydzielając ją ze struktur zadłużonego szpitala. Przyczyna jest wciąż ta sama: znów nie ma za co leczyć dzieci.

Znów, bo historia lubi się powtarzać. Dwa lata temu dramatyczną sytuację spowodowało zajęcie przez komornika kont Akademickiego Szpitala Klinicznego, w ramach którego działała jednostka kierowana przez prof. Chybicką. Wtedy pomogli ludzie wrażliwi na krzywdę dziecka. Poskutkowała także interwencja ówczesnego ministra zdrowia, prof. Zbigniewa Religi, który przyczynił się do ustalenia bardziej realnych dla szpitala terminów spłat zobowiązań.

Minęły dwa lata. Klinika działa już w obrębie innej lecznicy, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu, ale sytuacja jest podobna...Klinika ma nadwykonania, SPSK nr 1 aż 81 mln zł zobowiązań wymagalnych i – jak przekonuje Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ – niedowykonania w wielu zakresach.

– 1 października otrzymałam pismo od dyrektora SPSK nr 1 z informacją o pożądanym ograniczeniu funkcjonowania kliniki – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Alicja Chybicka. – Odpowiedziałam, zgodnie z prawdą, że to niemożliwe bez zagrożenia zdrowia i życia około 2 tys. pacjentów, których mamy pod opieką. Ponadto, mimo wcześniejszych zapewnień, że w hematoonkologii dziecięcej limitów nie będzie, okazuje się obecnie, że mamy 2 mln zł nadwykonań.

– W dodatku wraz z końcem października kończy się kontrakt z Funduszem. Umowa na listopad i grudzień br. nie jest jeszcze podpisana. Do końca roku brakuje nam 5 mln zł, których na razie nie mamy – dodaje Alicja Chybicka.

Pieniądze na budowę pójdą na leczenie?
Jak tłumaczy tę sytuację płatnik? Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ informuje w komunikacie na swojej stronie internetowej, że analiza wykonania świadczeń zdrowotnych w SPSK nr 1 od stycznia do sierpnia br. wykazała niedowykonania na kwotę 7 mln zł, m.in. na neonatologii, kardiochirurgii, okulistyce i transplantologii klinicznej.

Propozycja DOW NFZ przesunięcia środków, które nie zostały wykorzystane przez inne kliniki, na sfinansowanie świadczeń wykonanych w Klinice Transplantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, została odrzucona przez dyrektora szpitala.

– Fundusz zapomniał o zamieszczeniu jeszcze jednej informacji: przesunięcia miały się odbyć kosztem zmniejszenia kontraktu na listopad i grudzień o tę kwotę – komentuje wyjaśniania DOW NFZ Andrzej Zdeb, dyrektor SPSK nr 1. – Nie sposób godzić się na rozwiązania nie do przyjęcia.  

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH