Drastycznie spada poziom finansowania sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci z PFRON. Specjaliści radzą rodzicom: szukajcie pomocy w organizacjach pozarządowych.

W ub. r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansował zakup blisko tysiąca aparatów słuchowych. W pierwszych siedmiu miesiącach br. możliwe było dofinansowanie jedynie 35.

To tylko jeden z przykładów. Podobnie wygląda obecnie sprawa dopłat do innego sprzętu rehabilitacyjnego.

– W przypadku małych pacjentów problemy ze sprzętem rehabilitacyjnym są szczególnie dotkliwe: dzieci rosną, dlatego potrzebują częstej wymiany i dopasowania sprzętu np. odpowiednio dobranych butów ortopedycznych – wyjśnia Gazecie Wyborczej Ewa Wójcik, dyrektor Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej.

Ewa Wójcik zwraca uwagę, że w dużych miastach powstaje coraz więcej stowarzyszeń oferujących pomoc, ale na wsi z dostępem do pieniędzy i do dystrybutorów nowoczesnego sprzętu jest znacznie gorzej. Rodzice często nie wiedzą również, że mają prawo do pomocy finansowej z NFZ, że mogą się zgłaszać po pomoc do powiatowych centrów pomocy rodzinie i ośrodków pomocy społecznej.

– W PFRON jest obecnie mniej pieniędzy. W ubiegłym roku Fundusz miał budżet na poziomie miliarda złotych, w tym – jedynie 700 mln zł. Ponadto odpowiada on głównie za tworzenie miejsc pracy dla niepełnosprawnych, a dopiero w dalszej kolejności za dotowanie np. sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego dla dorosłych. Dzieci są ostatnie w kolejce, bo nie są aktywne zawodowo –podkreśla Ewa Wójcik. – PFRON realizuje plany wieloletnie, na które w pierwszej kolejności musi przeznaczyć pieniądze.

- Mamy trudne czasy, więc rodzice muszą wykazać większą aktywność w poszukiwaniu pieniędzy - stwierdza Ewa Wójcik. - Istnieją przecież organizacje pozarządowe, które mogą pomóc wynegocjować u producenta niższe ceny, ale także dopłacić do zakupu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH