Wrocław: bez porozumienia ws. przekształcenia Centrum Chorób Płuc w spółkę

Posiedzenie rady społecznej Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, na którym omawiana była kwestia przekształcenia szpitala w spółkę skończyło się bez porozumienia.

Przekształceniu sprzeciwiają się m.in. związki zawodowe i radni opozycji w sejmiku województwa. Spotkanie rady społecznej zakończyło się głosowaniem, w którym trzech jej członków opowiedziało się za przekształceniem, a trzech było przeciw. Głosowanie w sejmiku województwa nad uchwałą ws. przekształcenia placówki zaplanowano na 20 grudnia.

Przewodniczący klubu PiS w sejmiku woj. dolnośląskiego Paweł Hreniak, który sprzeciwia się zmianie statusu szpitala, powiedział po zakończeniu posiedzenia, że zebranie rady miało charakter konsultacyjny, ale wynik głosowania będzie przez opozycję traktowany jako argument w dyskusji przeciwko przekształceniu.

- Przekształcenie tak ważnego szpitala jest niezwykle złą decyzją, która w przyszłości może doprowadzić do ograniczenia dostępu do opieki zdrowotnej, do upadłości, a nawet likwidacji placówki. W dłuższej perspektywie ta zmiana może też nic nie dać, bo analizy pokazują, że przekształcone szpitale nadal się zadłużają - mówił Hreniak.

Przeciwko zmianom opowiadają się także związki zawodowe, ponieważ ich zdaniem efektem przekształcenia będą zwolnienia i zmiany w regulaminie pracy oraz wynagrodzenia. Związkowcy rozpoczęli już akcję zbierania podpisów pod petycją o wstrzymaniu planowanych zmian. Podpisała się pod nią połowa załogi, czyli ok. 400 osób i 300 pacjentów wraz z rodzinami.

- NFZ od 2011 r. nie płaci za nadwykonania, co powoduje, że zarządy spółek mają bardzo dużą możliwość zmniejszania zatrudnienia i obcinania płac, to pogarsza też jakość świadczonych usług. Niektóre ośrodki nieprzynoszące dochodów są zamykane, co zwiększa czas oczekiwania na specjalistyczne usługi medyczne - powiedział przewodniczący OPZZ lekarzy w szpitalu Jacek Cieżkowicz.

Zdaniem skarbnika woj. dolnośląskiego Elżbiety Berezowskiej przekształcenie w spółkę, to dla szpitala olbrzymia szansa pozyskania dodatkowych środków w wysokości ponad 21 mln zł z ministerstwa zdrowia.

- Dałoby to możliwość pewnej restrukturyzacji dla tej jednostki. Zaczyna się ona borykać z różnymi problemami, ponieważ NFZ nie płaci nam nadwykonań i mamy mniejszy kontrakt - dodała.

Z opinią tą zgadza się także dyrektor szpitala Halina Kufel, która przyznała, że pieniądze pozyskane z przekształcenia pozwoliłyby na spłatę najpilniejszych zobowiązań, bowiem dług szpitala wynosi ok. 30 mln zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH