W planie finansowym na 2010 rok na świadczenia medyczne NFZ przewidział ok. 53,65 mld zł, czyli ok. 1,5 mld zł mniej w porównaniu z bieżącym rokiem. Powód to malejące wpływy ze składki zdrowotnej, również z KRUS.

Według pierwotnych planów tegoroczny budżet funduszu miało zasilić blisko 54,5 mld zł. W tej kwocie ponad 49,9 mld zł miały stanowić wpływy z ZUS, a ponad 4,5 mld zł składki zdrowotne z Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych. Jednak z KRUS wpłynie o ok. 700 mln zł.

– Nie mamy wpływu na liczbę składek przekazywanych nam przez KRUS, my tylko je księgujemy – wyjaśnia Edyta Grabowska Woźniak, rzecznik Centrali NFZ. – Zdajemy sobie sprawę, że ich wysokość powiązana jest ściśle z ceną żyta, jednak takie są zapisy ustawowe i nie mamy na to żadnego wpływu.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu rolniczym składka zdrowotna naliczana przez KRUS uzależniona jest od średniej ceny skupu żyta. Jej wysokość jest równa kwocie odpowiadającej cenie połowy kwintala żyta, pomnożonej przez liczbę hektarów uprawianych przez rolnika. Cena żyta w ostatnich dwóch latach spadła o blisko połowę.

Ubezpieczenie zdrowotne w ramach KRUS obejmuje blisko 3 mln osób, w tym także emerytów i rencistów. W przypadku prawie wszystkich rolników ich składki finansowane są przez państwo. KRUS zajmuje się tylko ich obliczaniem i przekazywaniem do NFZ. Cała suma zapisywana jest w corocznym budżecie państwa jako fundusz celowy i stamtąd trafia do KRUS.

Jedynie około 0,5 proc. rolników zajmujących się tzw. specjalną działalnością, czyli np. uprawą w szklarni, wylęgarnia drobiu czy hodowlą pieczarek, płaci składki tak inni prowadzący działalność gospodarczą, na podstawie deklarowanych dochodów. W tym roku jest to zaledwie około 15 tysięcy osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH