Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie dostaną maksymalnie tylko 30 proc. wynagrodzenia za październik - wynika z pisma przesłanego pracownikom przez dyrektora szpitala, do którego dotarł portal rynekzdrowia.pl.

Jak pisze dyrektor WSzS w Lublinie, Ryszard Śmiech, nastąpi też opóźnienie w wypłacie innych kwot, czyli wynagrodzeń za dyżury i pracę w nocy.

Dyrektor tłumaczy w piśmie pracownikom, że „po tegorocznych podwyżkach płac, koszty wynagrodzeń wynoszą średnio miesięcznie 7,4 mln zł przy średnio miesięcznych wpływach z NFZ – 7,8 mln zł. Na pozostałe wydatki – leki, krew, sprzęt, diagnostyka, żywienie, media, spłata kredytu – pozostaje misięcznie 0,4 mln zł, co powoduje rosnące zaległości płatnicze wobec dostawców i ich okresowe reakcje w postaci zajęć komorniczych“.

Dodaje, że nastąpiły już częściowe zajęcia przez komornika oraz, że podjął starania o pozyskanie dodatkowych pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń m.in. wystąpił do NFZ o pieniądze za nadwykonania, a w sumie o 2,7 mln zł.

Ponad tysiąc pracowników lubelskiego szpitala ma zatem ogromny problem – jak przeżyć do przysłowiowego pierwszego za mniej niż jedną trzecią pensji.

- Od września szpital nie płaci już za dyżury. Moim zdaniem może dojść do upadku placówki. Na leczenie pacjentów jest 20 razy mniej pieniędzy niż na wypłaty dla pracowników, wynika z pisma, które otrzmaliśmy od dyrektora. Za takie pieniądze nie da się leczyć. Pracuje w tym szpitalu ponad 20 lat i przykro mi patrzeć na to co się dzieje - mówi portalowi rynekzdrowi.pl dr Andrzej Ciołko, przewodniczący Lubelskiej Izby Lekarskiej i jednocześnie zastępca ordynatora oddziału urologii wojewódzkiego szpitala.

Dr Andrzej Ciołko pytany o prawdopodobne przyczyny kryzysu finansowego szpitala odpowiada nam:

- Jeżeli szpital jest słabo finansowany, ma zaniżony kontrakt, to trudno się dziwić, że jest w tak fatalnej sytuacji.

Jak będzie wyglądała w tym miesiącu wypłata dla pielęgniarki w tym szpitalu?

- Pielęgniarka za październik dostanie ok. 400 zł. Panie już przychodzą i pytają co mają robić, bo przecież muszą za coś żyć, spłacać kredyty itd. Jeżeli sytuacja byłaby jasna to część pracowników zaczęłaby np. szukać pracy w innych placówkach - mówi nam dr Andrzej Ciołko.

Pracownicy poinformowali nas ile pieniędzy otrzymali za październik:
- ordynator: 1540 zł
- lekarz specjalista z 25-letnim stażem: 848 zł
- lekarz rezydent z dokoratem: 668 zł
- pielęgniarka: 546 zł
- salowa: 316 zł

Dyrektor szpitala do czasu oddania tekstu do portalu rynekzdrowia.pl był dla nas nieuchwytny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH