Wójcik: plan finansowy NFZ może być przeszacowany Marek Wójcik. Fot. PTWP/Arkadiusz Ławrywianiec

Obserwowane na przestrzeni ostatnich lat i bieżące wskaźniki nie dają podstaw do tak optymistycznych prognoz jakimi kierowali się tworzący plan budżetu NFZ na 2017 r. - mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich, były wiceminister cyfryzacji*.

Absolutnie zgadzam się z prezesem NFZ i ministrem zdrowia, co do zasady, że wysokość składki jest swoistą wypadkową liczby zatrudnionych i wysokości kwoty wynagrodzenia, która stanowi kwotę odpisu składki.

Wskaźniki dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej nie dają przesłanek, aby uznać, że strona przychodowa NFZ została zaplanowana właściwie. W efekcie płatnik może mieć poważny problem ze zbilansowaniem zakładanych przychodów z kosztami.

Patrząc na wzrost gospodarki narodowej widzimy, że oscyluje on na poziomie 4,3 proc., w sektorze przedsiębiorstw podobnie - 4 proc. I te dane są obecne nawet we wskaźnikach, o które oparto plan Funduszu.

Jeżeli chodzi o liczbę zatrudnionych, przewiduje się, że za rok liczba ta nie drgnie w ogóle. 

Na wysokość składki mają największy wpływ osoby zatrudnione na umowę o pracę. W ostatnich latach ich składki stanowiły 45 proc. całości. I teraz założono, że na przełomie 2016/17 dojdzie do niespotykanego dotąd przełomu i z odnotowywanej do tej pory dynamiki (2012 r. - 3,4 proc. wzrostu składki , 2013 r. - 3,5 proc., 2014 r. - 3,5 proc., 2015 r. - 4,03 proc.,2016 r. - 3,6 proc.- przyp. red.) nagle odnotuje się wzrost składki na poziomie 6 proc. 

To oznacza, że będziemy mieli w Polsce kilkaset tysięcy osób nowo zatrudnionych, a podstawa wymiaru składki wzrośnie o kilkaset złotych.

W mojej opinii jest to zbyt optymistyczne założenie. Dlatego ośmielam się zwrócić uwagę, że warto przyjrzeć się tej stronie przychodowej jeszcze raz , bo ona będzie stanowiła podstawę do planowania finansowego NFZ.

Wydaje mi się, że mamy do czynienia ze zbytnim optymizmem w efekcie, którego pojawi się jednak duży problem ze zbilansowaniem przychodów i kosztów tego planu w praktyce.

Czytaj też. Plan finansowy NFZ na 2017 rok: optymizm bardzo dziwi opozycję

* Wypowiedź Marka Wójcika zanotowana podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w dn. 5 lipca 2016 r. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH