Wprowadzenie przez NFZ nowych standardów ma na celu uporządkowanie rynku medycznego z punktu widzenia płatnika, który dysponuje ograniczonymi funduszami. Jako lekarz i dyrektor szpitala nie neguję konieczności zmian, mam natomiast pewne zastrzeżenia do trybu ich wprowadzenia. Program pilotażowy JGP nie zakończył się sukcesem, a pomimo to nastąpiło wprowadzenie zmian systemowych - uważa Wojciech Witkiewicz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Spowodowało to niepotrzebne zawirowania w rozliczeniach jednostek służby zdrowia, które po kilku latach od wprowadzenia poprzedniej reorganizacji uzyskały przynajmniej pozorną stabilizację. Konieczne, moim zdaniem, było i nadal jest podpisywanie długoterminowych (np. trzyletnich) umów pomiędzy NFZ a jednostkami medycznymi. Poprawi to możliwość płynnego planowania i zarządzania .

Niestety, odnoszę wrażenie, że Ministerstwo Zdrowia nie skoordynowało swoich wielokierunkowych działań. Z jednej strony dokonuje się przygotowań do zmian mających doprowadzić do przekształceń własnościowych, oddłużeń szpitali, a w tym samym czasie przeprowadza się niekontrolowaną reorganizację systemu rozliczeń, który może doprowadzić do wzrostu zadłużenia publicznych jednostek służby zdrowia.

Po dwóch miesiącach funkcjonowania nowych zasad nie można podać faktycznego wpływu JGP na dochody naszego szpitala. Sygnalizowane w pilotażu błędy w JGP, brak pewnych procedur - zwłaszcza chirurgii ortopedycznej, kardiologii, urologii, wymuszanie dłuższych pobytów celem utrzymania rentowności procedury, nie wynikające ze wskazań medycznych, nie zostały uwzględnione przy wdrażaniu nowych systemów.
Poprawki wdrażane do JGP z jednej strony cieszą, gdyż likwidują część nieścisłości i błędów, z drugiej strony powodują niemożność skutecznego kwalifikowania pacjentów na bieżąco.

Zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia wdrażające nowe wersje klasyfikacji ICD-9, zmieniające algorytmy kwalifikowania do niektórych grup są zapewne konieczne, lecz działając z datą wsteczną od 01.07.2008 powodują konieczność przeprowadzenia ponownego rozliczenia jednostki we wrześniu za okres lipca i sierpnia. Może jest to prosta operacja dla małych i jednoprofilowych jednostek. Jednak szpital, którym kieruję ma charakter wieloprofilowy i prowadzi leczenie kilku tysięcy pacjentów miesięcznie.

Nie potrafię ostatecznie ocenić, jak wprowadzenie nowych standardów odbije się na kondycji jednostki. Szacuję, że dopiero rozliczenie trzech pierwszych miesięcy, które nastąpi w pierwszej dekadzie października pozwoli mi odpowiedzieć na pytanie „czy i jak " JGP wpływa na dochody ze sprzedaży usług i co należy zmienić w funkcjonowaniu szpitala, aby utrzymał swoją rentowność pozwalającą na inwestycje i oczekiwany wzrost płac, zarazem zachowując dostępność i wysoki poziom usług.

Jednocześnie liczę na zapowiadane przy okazji JGP zmiany polegające na kategoryzacji jednostek, wydłużenie okresu umów, co być może pozwoli na prowadzenie przez szpital działalności o charakterze rynkowym z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych – pacjentów, pracowników i płatnika oraz będzie podstawą określenia długoterminowej strategii inwestycyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH