Tylko pacjenci w stanach nagłych mają na razie szansę na leczenie w Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku. Powód? Pieniądze na ten rok już się skończyły.

Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku wystosowali list otwarty do pacjentów i Narodowego Funduszu Zdrowia. Do pacjentów apelują „o podjęcie działań w celu ratowania swego zdrowia, a niejednokrotnie życia poprzez żądanie od Narodowego Funduszu Zdrowia wywiązywania się ze swoich zobowiązań”. Te zobowiązania, jak twierdzą sygnatariusze listu, wynikają z tego, że NFZ pobiera składki płacone na ubezpieczenie zdrowotne - pisze Gazeta Pomorska.

Do Narodowego Funduszu Zdrowia lekarze zwrócili się z kolei z apelem o zapewnienie „finansowania procedur medycznych na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów leczonych w Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku".

– Apel wynika z dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazł się włocławski szpital. Powodem tej sytuacji jest fakt, że fundusze na leczenie pacjentów przyznane na ten rok przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyczerpały się – tłumaczy gazecie lekarz Andrzej Kołodziej.

Tymczasem, zadłużenie Szpitala Wojewódzkiego to 2 mln złotych. Na ponad 6 mln złotych dyrekcja szpitala szacuje z kolei zobowiązania NFZ wynikające z niezapłacenia za usługi wykonane w tej placówce. W tej sytuacji szefostwo lecznicy podejmuje działania dyscyplinujące ordynatorów do przestrzegania limitów, bo leczenie ponad limit skutkuje pomnażaniem zadłużenia, a to może doprowadzić do upadłości szpitala.

Jak twierdzą lekarze, dyrekcja jest na etapie określania zasad postępowania, które mają być stosowane przy przyjmowaniu pacjentów. Sytuacja, w której chorzy bez zagrożenia życia mają być zapisani na listę – kolejkę oczekujących na przyszły rok budzi protest lekarzy.

Lekarze podpowiadają pacjentom, by kierowali swoje niezadowolenie do placówek Narodowego Funduszu Zdrowia, sejmiku samorządowego, parlamentarzystów z regionu. Apelują do chorych, aby wsparli ich starania o wprowadzenie rzetelnych zasad finansowania służby zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH