Włocławek: NFZ zakończył kontrolę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym

Kontrolerzy Funduszu zakończyli kontrolę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. Wnioski z kontroli zostaną opublikowane po odniesieniu się dyrekcji lecznicy do raportu NFZ. Kontrola miała związek ze śmiercią w placówce nienarodzonych bliźniąt.

Do śmierci dzieci doszło w styczniu 2013 r., na kilkanaście godzin przed planowanym porodem poprzez cesarskie cięcie. Ich ojciec obwinia personel o zaniedbania. Śledztwo ws. śmierci dzieci prowadzi włocławska prokuratura, Szpital skontrolował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kontrolerzy badali, czy lecznica należycie wywiązuje się z umowy na świadczenie usług leczniczych zawartej z Funduszem.

- Nasi kontrolerzy, pracujący w kilku zespołach zakończyli już prace we Włocławku i zredagowali raport pokontrolny. Dokument został przesłany dyrektorowi szpitala, który ma czas do końca tygodnia, by się z nim zapoznać i ewentualnie przygotować uwagi do naszych ustaleń - powiedział we wtorek (18 lutego) Jan Raszeja, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Efektem działań kontrolerów NFZ było już wcześniej wykrycie braków w wewnętrznej pamięci dwóch aparatów do badań USG używanych przez oddział położniczo-ginekologiczny szpitala. Według kontrolerów w jednym przypadku wykasowano zapis obejmujący trzy dni, a w drugim aparacie zapis z 20 godzin. Ponieważ wiele wskazywało na to, że pamięć urządzeń została celowo wykasowana, sprawę przekazano do zbadania prokuraturze.

Po uzyskaniu opinii dyrektora szpitala na temat raportu NFZ zostanie on ostatecznie zredagowany, a jego wnioski Fundusz planuje upublicznić pod koniec przyszłego tygodnia.

Zbadanie ostatnich trzech lat działalności leczniczej włocławskiego szpitala polecił także minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Szef MZ zapowiedział również kontrole wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych w Polsce pod kątem m.in. przestrzegania standardów okołoporodowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH