Wlk. Brytania: co czwarty lekarz to obcokrajowiec, ilu Polaków?

Z danych państwowego Health and Social Care Information Centre, do których dotarł "The Guardian", wynika, że przedstawiciele ponad 200 różnych nacji stanowią łącznie 11 proc. personelu brytyjskich publicznych szpitali, a wśród lekarzy - aż 26 procent.

Najwięcej jest Hindusów (18,4 tys.), Filipińczyków, Irlandczyków i Polaków (5,5 tys.). Oznacza to, że nasi rodacy stanowią ok. 0,5 proc. wszystkich pracowników tamtejszej państwowej służby zdrowia (czyli ok. 1,2 mln). Statystyka nie obejmuje lekarzy pierwszego kontaktu.

Według statystyk polskich izb lekarskich, w Polsce wykształciło się 1994 medyków, którzy obecnie są zarejestrowani w Wielkiej Brytanii (0,8 proc. ogółu). W całej Wielkiej Brytanii zarejestrowanych jest np. 25 tys. medyków z Indii, 9,4 tys. z Pakistanu, czy po 3-4 tys. z Nigerii, Irlandii, Niemiec, Egiptu, Grecji i Włoch. Oraz odpowiednio 2140 i 914 z Rumunii i Bułgarii.

Blisko 2 tys. lekarzy, którzy skończyli studia medyczne w Polsce i podjęli pracę w zawodzie lekarza to cały jeden rocznik dziennych studiów medycznych w naszym kraju. W 2013 roku limit przyjęć na studia wynosi niewiele ponad 3100. Kończy je ok. 2400 studentów i mniej więcej tyle osób zgłasza się na staże podyplomowe. Pracę w zawodzie lekarza podejmie ok. 1800.

To powoduje powstanie luki pokoleniowej. Z jednej strony mamy więc niewystarczające limity przyjęć na dzienne studia medyczne, z drugiej spora grupa absolwentów uczelni medycznych wyjeżdża za granicę. Te migracje dotyczą - zdaniem samorządu lekarskiego - głównie świeżo upieczonych lekarzy, którzy mają możliwość zdobycia specjalizacji i rozwoju zawodowego w innych krajach UE. Ponadto społeczeństwo się starzeje, również lekarze. Obecnie blisko 30 proc. z zatrudnionych na polskim rynku lekarzy przekroczyło 60. rok życia.

Nie możemy raczej liczyć również na to, że do Polskę "zaleją" lekarze ze wszystkich stron świata, by starać się u nas o prawo do wykonywania zawodu. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH