Wbrew wcześniejszym zapowiedzim, grypa atakuje nie tylko z zachodu, ale także z południa. Wirus AH3N2 dotarł do województwa śląskiego z Czech, po

W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano już w województwie śląskim tysiąc zachorowań na grypę i przeziębienia grypopodobne. Grypa jest tu w tym roku monitorowana perfekcyjnie dzięki nowemu laboratorium wirusologicznemu. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach bierze bowiem udział w europejskim nadzorze nad grypą w ramach programu SENTINEL.

- Lekarze, którzy z nami współpracują, rejestrują wszystkie przypadki grypy oraz pobierają materiał do badań laboratoryjnych - mówi dr Anna Sachs, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. - Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania grypie są szczepienia. Średnia Polski to 7 proc. i w porównaniu z krajami UE jest wyjątkowo niska.

Grypa jest również w Małopolsce, gdzie tylko w pierwszym tygodniu stycznia na grypę zachorowało 221 osób, a w drugim liczba ta wzrosła czterokrotnie - odnotowano 888 przypadków.

- Poniżej 1000 zachorowań tygodniowo to naprawdę niewiele - uspokaja Anna Armatys, rzecznik wojewódzkiego sanepidu. - O epidemii mówiliśmy w lutym 2003 roku, gdy w Małopolsce jednego tygodnia zachorowało 13 tys. osób. To jednak nie oznacza, że sytuację można lekceważyć. Grypa może przyjść do nas z Zachodu. W ostatnim tygodniu liczba chorych znacznie wzrosła w Portugalii, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

W komunikacie na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie czytamy, że szczep tej grypy wywołał w Ameryce Północnej ostrą epidemię w sezonie 2007/08, a na półkuli południowej w sezonie zimowym 2008. Obecnie liczba sezonowych zachorowań rośnie także na Lubelszczyźnie. Sanepid informuje, że najwięcej przypadków zostało odnotowanych w powiecie biłgorajskim i łukowskim.

Szpital w Parczewie zdecydował się wprowadzić w środę zakaz odwiedzin pacjentów przez osoby z zewnątrz.

- Chodzi o infekcje wirusowe, z powodu których mieliśmy kilku gorączkujących pacjentów. Odwiedziny w szpitalu odwołaliśmy profilaktycznie, żeby nie doszło do epidemii zachorowań - wyjaśnia dr Janusz Hordejuk, dyrektor ZPZOZ w Parczewie. Zakaz odwiedzin obowiązywał również w szpitalu w Radzyniu Podlaskim.

Grypa najbardziej groźna jest dla dzieci do piątego roku życia oraz ludzi po 65 roku życia. Narażone na nią są także osoby pracujące w dużych skupiskach ludzkich.

- Pamiętajmy, że co roku choruje na grypę 1,5 miliarda osób na całym świecie - mówiła mówiła podczas ubiegłorocznego Kongresu Medycyny Tropikalnej „Rynku Zdrowia” prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy PZH. - Umiera nawet do 1 mln chorych. Warto się szczepić zarówno na polski sezon jesienno-zimowy, jak i w przypadku planowanych wyjazdów do tropików, gdzie grypa nie wystepuje sezonowo, tak jak u nas, ale przez okrągły rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH