Więzienna służba zdrowia czeka na reformę

Gdy zostanie uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej, zreformowana zostanie więzienna służba zdrowia.

Jak podaje w komunikacie Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, reforma więziennej służby zdrowia – to jeden z priorytetów dla więziennictwa.

Analiza aktualnej sytuacji więziennej służby zdrowia wskazała bowiem na konieczność  uzupełnienia kadr w jednostkach podstawowych ambulatoriach i szpitalach więziennych oraz zmianę formy zatrudnienia personelu medycznego i oparcia go o kontrakty. Za konieczne uznano również zapewnienie środków na kontrakty dla lekarzy i pielęgniarek oraz zwiększenie środków na materiały medyczne.

Nieodzowna okazała się ponadto restrukturyzacja i modernizacja placówek więziennej służby zdrowia. Uznano, że w ramach reforma więziennej służby zdrowia należy zlikwidować niektóre więzienne szpitale, które ze względu na stan budowlany czy też brak właściwej infrastruktury nie mogą być już modernizowane. Zostaną w ramach reformy zrestrukturyzowane istniejące szpitale i wzmocnione oddziały rentowne i niezbędne ze względu na specyfikę więzienną, a więc oddziały psychiatryczne, chorób wewnętrznych, detoksykacji, gruźlicy, chorób przewlekłych, chirurgii, rehabilitacji.

Ministerstwo Sprawiedliwości za nieodzowne uznało również opracowanie koszyka świadczeń gwarantowanych i centralnego receptariusza. Mają one nawiązywać do istniejących od kilkudziesięciu lat rozwiązań w wojskowej służbie zdrowia i MSWiA;

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH