Wielkopolskie: same kontrole nie wystarczą, by skrócić kolejki

Kontrole prowadzone od jesieni 2013 r. przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przyniosły efekt w postaci wykreślenia z kolejek do specjalistów tysięcy tzw. ''martwych dusz''. Nie obyło się bez kar dla lecznic.

Jak podaje Głos Wielkopolski, oddział Fundusz w Poznaniu przeprowadził kontrole kolejek w 43 wielkopolskich placówkach medycznych. W większości zauważono uchybienia. Największe efekty odnotowano w Poznaniu. W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Degi z list kolejkowych wykreślono 5 tys. pacjentów, a na szpital nałożono karę w wysokości 300 tys. zł.

WOW NFZ wskazuje, że najczęstsze grzechy lecznic to niepełne dane pacjenta, brak rozpoznania lub powodu przyjęcia do lekarza i brak określenia przyczyny skreślenia z listy, a także tak zwane ''martwe dusze''.

Kontrole wzbudzają jednak kontrowersje. Przedstawiciele szpitali przyjmują kary i wykonują zalecenia NFZ, ale twierdzą, że są lepsze sposoby, by kolejki do specjalistów były krótsze. Oceniają, że nieco większe kontrakty i ogólnopolski system elektroniczny monitorujący, gdzie zapisuje się pacjent - wystarczyłyby do efektywnego zmniejszenia kolejek do specjalistów.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Resort zdrowia w części pakietu kolejkowego dotyczącej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej proponuje kilka zmian, których celem jest zwiększenie liczby wizyt u specjalistów i jednoczesne skracanie czasu oczekiwania na taką wizytę.

Narzędziem do osiągnięcia tego celu miałyby być: podniesienie wyceny pierwszej wizyty pacjenta u lekarza AOS, wprowadzenie "pakietów diagnostycznych" w czasie pierwszej wizyty pacjenta w AOS, zniesienie obowiązku konsultacji specjalistycznej (co najmniej raz na 12 miesięcy) w celu możliwości przedłużenia recepty przez lekarza rodzinnego.

Specjaliści na łamach Rynku Zdrowia odnoszą się do tych propozycji.

Więcej: Idzie nowe w opiece specjalistycznej: kierunek dobry, teraz pomówmy o szczegółach Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH