Wielkopolskie: rozstrzygnięto konkursy na świadczenia w placówkach paliatywnych Wielkopolanie będą mogli korzystać z opieki paliatywnej i hospicyjnej w 80 placówkach na terenie regionu. Fot. Fotolia

Przeprowadzone konkursy na świadczenia w poradniach medycyny paliatywnej oraz hospicjach stacjonarnych i domowych zostały rozstrzygnięte.  Wybrano placówki, które będą leczyć pacjentów od 1 lipca br. do połowy czerwca 2022 r. - informuje Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Konkursy toczyły się w zakresach:
- świadczenia w poradni medycyny paliatywnej
- świadczenia w hospicjum stacjonarnym (oddziale medycyny paliatywnej)
- świadczenia w hospicjum domowym dla dorosłych
- świadczenia w hospicjum domowym dla dzieci

Umowy, zawarte w wyniku tych postępowań obowiązywać będą 5 lat - od 1 lipca br. do 30 czerwca 2022 roku. Łączna wielkość środków finansowych, przeznaczonych w planie finansowym na drugie półrocze bieżącego roku to ponad 30 mln złotych, czyli o ponad 4 mln więcej niż w pierwszym półroczu.

Oddział zwiększył również cenę bazowej stawki rozliczeniowej o 8% w stosunku do pierwszego półrocza 2017 roku, czyli zaproponował wyższe niż poprzednio wynagrodzenie za świadczone usługi. Proponowana stawka, w wysokości 56,19 zł za świadczenie bazowe jest maksymalną, zaproponowaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (stawki w ubiegłym roku oscylowały między 46,73 zł a 51,93 zł).

Wartości te przekładają się na wyższą wycenę za dzień pobytu pacjenta w hospicjum – i tak, np. w hospicjum domowym dla dorosłych Oddział będzie teraz płacił ponad 342 zł za dzień leczenia pacjenta (w ubiegłym roku płacił o 100 zł mniej). NFZ starał się jednak, aby wzrost finansowania nie był wyłącznie korzystny dla placówek, ale dla pacjentów - tzn. aby zwiększyć ilość zakupionych świadczeń.

Wielkopolanie będą mogli korzystać z opieki paliatywnej i hospicyjnej w 80 placówkach na terenie regionu,  w tym w hospicjum domowym w 45 placówkach. W celu poprawy dostępności dla pacjentów do opieki, konkurs rozpisany został na subregiony – to znaczy na grupy powiatów, skupiające byłe miasta wojewódzkie (Poznań, Kalisz, Konin, Leszno i Piłę i rozmieszczone wokół tych miast powiaty).

W efekcie negocjacji oddział zabezpieczył mieszkańców Wielkopolski we wszystkie zakresy kontraktowanych świadczeń, a co bardzo ważne -  uzupełniono dotychczasowy brak usług hospicjum domowego dla dzieci na obszarze subregionu leszczyńskiego. W tym subregionie zawarto także więcej niż dotychczas umów z placówkami świadczącymi usługi w hospicjum domowym dla dorosłych z dotychczasowych 6 do 7, co z pewnością ułatwi mieszkańcom dostęp do usług.

 Liczba placówek  w subregionach:
1.Kaliski
- poradnia medycyny paliatywnej - 1 placówka
- hospicjum domowe - 7 placówek
- hospicjum domowe dla dzieci - 1 placówka
- hospicjum stacjonarne - 5 placówek

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH