4 maja zamieściliśmy za serwisem www.wiadomości24.pl informację dotyczącą rozliczania świadczeń przez NFZ. W piśmie do redakcji serwisu, Wielkopolski Oddział Wojewódzkiego NFZ odpiera wszystkie zawarte w materiale zarzuty wobec płatnika.

Multimedia

JGP

0,46 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPT

Cytowany portal informował m.in., że „gdy pacjent trafi do szpitala np. z chorobą serca, a ma także astmę, musi wybrać co chce leczyć. NFZ zapłaci za leczenie jednej choroby. Tylko za wyleczenie jednej choroby szpital dostanie pieniądze. Według Funduszu w rozliczeniach zawsze musi być prosty rachunek: jeden pobyt w szpitalu plus jeden pacjent równa się jedna choroba. Za więcej nie zapłaci.”

W związku z tą informacją, otrzymaliśmy sprostowanie podpisane przez Martę Banaszak-Osiewicz, rzeczniczkę prasową Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Publikujemy obszerny fragment tego pisma. Załączamy także przesłaną przez NFZ prezentację ilustrującą poruszany w publikacji problem.

„W związku z zamieszczonymi w dniu 4 maja 2009 r. nieprawdziwymi informacjami zawartymi w artykule „Wykryto u ciebie dwie choroby? Szpital wyleczy tylko jedną”, opublikowanymi na portalu www.wiadomości24.pl, oświadczam, że cytowana w tekście wypowiedź Rzecznika Praw Pacjenta Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (WOWNFZ) nie została w przytoczonej formie udzielona autorowi tekstu.

Do Rzecznika Praw Pacjenta WOW NFZ nie trafiła ani jedna skarga od pacjenta, który skarżyłby się na niewykonanie dwóch zabiegów podczas jednej hospitalizacji, o ile istniały takie zalecenia medyczne.

Informuję również, że autor tekstu nie kontaktował się w trakcie przygotowywania materiału z Biurem Prasowym WOW NFZ. Tym samym zawarta w artykule wypowiedź rzecznika prasowego nie może odnosić się do wypowiedzi osoby pełniącej funkcję Rzecznika Prasowego w Wielkopolskim Oddziale Funduszu.

Autor wprowadził czytelników portalu www.wiadomości24.pl w błąd nie tylko przytaczając fikcyjne wypowiedzi pracowników WOW NFZ, ale również opisując zasady finansowania usług medycznych wykonywanych w szpitalach. Nieprawdą jest bowiem, że pacjent trafiający do szpitala sam dokonuje wyboru choroby, na którą chce być leczony, a Fundusz zapłaci szpitalowi tylko za wyleczenie jednej choroby.

W celu uniknięcia tego typu absurdów, w lipcu 2008 r. został wprowadzony nowy system rozliczania z NFZ usług medycznych (Jednorodne Grupy Pacjentów) wykonywanych w szpitalach.

Rozliczanie świadczonych przez szpitale usług wg JGP jest ściśle powiązane z praktyką kliniczną. Cena, jaką Fundusz płaci za leczenie konkretnego pacjenta zależy nie tylko od wykonanych zabiegów czy badań diagnostycznych. Ostateczna kwota, jaką otrzymuje szpital uwzględnia też wiek chorego, występowanie chorób współistniejących i ewentualnych powikłań.

Analizy dotyczące funkcjonowania JGP wskazują, że wielkopolskie szpitale w pierwszym półroczu obowiązywania nowego systemu, otrzymały wyższą zapłatę z NFZ za udzielone świadczenia niż w poprzednim półroczu, przy utrzymaniu zbliżonej liczby hospitalizowanych pacjentów.”

Marta Banaszak-Osiewicz

Rzecznik Prasowy

Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH